10 هكرهاي بزرگ دنيا

  هكر شخصي است كه كاملا جذب تكنولوژي رايانه و برنامه سازي رايانه اي شده و علاقمند به بررسي سيستم عامل ها و برنامه هاي ديگر براي آشنايي با چگونگي آن ها است. اين متخصصين از طريق گذشتن از اقدامات امنيتي يك سيستم رايانه اي، به طور غير قانوني به آن دستيابي پيدا مي كنند. هدف برخي از اين اشخاص، دستيابي غير قانوني به اطلاعات يك سيستم رايانه اي با استفاده از منابع آن است. اما هدف اكثريت آن ها گذشتن از اقدامات امنيتي سيستم است.
  كاربران عادي هميشه از اين واژه وحشت دارند. در دنياي آنها، هميشه هكرها بازيگر نقش منفي دنياي كامپيوتر هستند. اما واقعيت اينگونه نيست.
  دنياي كامپيوتر هميشه پر بوده از هكرهايي كه علم كامپيوتر را به سمت پيشرفت هدايت كرده اند و شكل امروزي اينترنت، شبكه و كامپيوترها را ساخته اند. هكرها دو نوع هستند؛ كلاه سفيدها "White Hat" و كلاه مشكي ها "Black Hat".
  كلاه سفيدها همان افرادي هستند كه از علمشان در راستاي ارتقا كيفيت دنياي كامپيوتر استفاده مي كنند. كلاه مشكي ها نيز سوءاستفاده گرهاي خطرناك هستند. در اين مطلب، شما را با 10 نفر از «هكرهاي تاريخ ساز» دنيا آشنا مي كنيم.
  كنارد زوسه (Konrad Zuse)
تصوير بزرگتر
  كنارد زوسه را مي توان نخستين هكر دنيا دانست. البته كاري كه او انجام داده است با معناي امروزي هكر بودن جور در نمي آيد. اما اگر زوسه وجود نداشت، هكرهاي امروزي نيز وجود نداشتند.
تصوير بزرگتر
  زوسه، نخستين كامپيوتر جهان با قابليت كنترل با زبان هاي برنامه نويسي را به وجود آورد و بعضي ها مي گويند، تكميل كرد. اين كامپيوتر Z3 نام داشت. البته نخستين كامپيوتري كه زوسه ساخته بود، Z1 نام داشت كه قابليت برنامه نويسي نداشت. او اين سيستم را در آپارتماني كه با خانواده اش زندگي مي كرد، در سال 1938 ميلادي ساخته بود. تا اينكه دولت آلمان از او پشتيباني كرد و او توانست انقلابي از Z1 تا Z3 به وجود آورد. Z3 در سال 1941 ميلادي ساخته شده است و در واقع پدر كامپيوترهاي مدرن امروزي به شمار مي رود.
  جان دراپر ملقب به «كاپيتان كرانچ»
تصوير بزرگتر
  جان دراپر "John Draper " فردي است كه رايانه ها را پيش از آنكه همچون امروز وسيله اي در اختيار همه باشد، هك مي كرد. او جزو نخستين هكرهايي است كه اويل سال 1970 ميلادي، اوج روزهاي خوبش بود؛ زماني كه بزرگ ترين شبكه رايانه ي، مسئول كنترل سيستم تلفن بود.
  در آن زمان، تلفن ها به صورت خودكار با سيستم ويژه اي كه از فركانس هاي آنالوگ مخصوصي استفاده مي كرد، كنترل مي شدند. جان دراپر مشهور به كاپيتان كرانچ توانست يكي از بزرگترين Phreak هاي تاريخ را انجام دهد (هك سيستم هاي ارتباطي و مخابراتي را Preaking مي نامند).
  يكي از ابزراهاي مهم مورد استفاده در سيستم Preaking ، سوت هاي اسباب بازي داخل جعبه هاي كورن فلكس "Corn Flex" بودند.
   دراپر با اين سوت ها، وسيله هك ويژه اي درست كرد كه «جعبه آبي» نام داشت. اين وسيله قابليت بازسازي و توليد همان صداهايي كه در سيستم مخابرات براي مخابره تماس هاي تلفني استفاده مي شد را داشت.
تصوير بزرگتر
  دراپر با توليد اين دستگاه، سيستم مخابرات آن زمان را هك و نامش را ميان هكرهاي بزرگ تاريخ ثبت كرد.
  استيو وزنياك "Steve Wozniak (Woz)"
تصوير بزرگتر
  استيو وزنياك - هم دوره جان دراپر - با همه جزئيات Phreaking آشنا بود و مورد نامفهومي درباره اين سيستم برايش وجود نداشت. در حقيقت، بعد از اينكه دراپر جزئيات «جعبه آبي» را در جلسه كلوب رايانهي Homebrew توضيح داد، وزنياك از آن براي ساخت نمونه مخصوص خود استفاده كرد. در اين ميان، استيو جابز نيز ديد بازار كشش چنين محصولي را دارد و متقاضيان آن زياد هستند، از اين رو سرمايه گذاري و تجارت هر دو استيو با هم شروع شد.
  استيو وزنياك را بايد جزو هكرهاي كلاه سفيد دسته بندي كرد. همه روزهاي زندگي هكري وزنياك به ساخت و فروش دستگاه غيرقانوني جعبه آبي منحصر نمي شود. او همراه با استيو جابز با درآمد حاصل از فروش جعبه هاي آبي و همچنين فروش ماشين حساب HP مورد علاقه وزنياك و ون فولكس واگن استيو جابز، نخستين رايانه اپل به نام Apple I را ساختند. آنها با كمك مشاوره هاي بسيار عالي بازاريابي استيو جابز تا جايي پيش رفتند كه امروزه يكي از پيشگامان و محبوب ترين شركت سازنده رايانه به شمار مي روند.

  روبرت تاپان موريس

   دانشجوي فارغ التحصيل دانشگاه كرنل، روبرت موريس "Robert Tappan Morris" سال 1988 ميلادي چيزي ساخت كه باعث شهرت جهاني و ماندگاري تاريخي نامش شد. چيزي كه باعث شهرت موريس شده بود، يك كرم رايانه ي به نام موريس بود. كرم هاي رايانه ي اين روزها ماهيت مخرب دارند. اما آن زمان موريس كه به دليل توليد چنين كرمي مورد محاكمه قرارگرفته بود، ادعا مي كرد اين كرم را براي سنجش ميزان بزرگي اينترنت ساخته است و هدف سوئي از اين كار نداشته.

  در دوم نوامبر سال 1988 كه اين كرم براي نخستين بار به سيستم هاي رايانه ي وارد شد، حدود 6 هزار رايانه (حدود 10 درصد رايانه هاي متصل به اينترنت آن زمان) را مورد حمله قرار داد. اين كرم بسيار بي خطر به نظر مي رسيد، اما به دليل نقص در الگوريتم تكرار خود، تعداد زيادي كپي از خود مي ساخت. اين مساله باعث اختلال در بالا آمدن يا لود دستگاه ها و در نهايت بازگشت به خود موريس مي شد. سال 1989 ميلادي، موريس نخستين فردي بود كه به جرم ايجاد اختلال و سوءاستفاده از برنامه هاي رايانهي وتخلف از قانون تحت تعقيب قرار گرفت و در نهايت دستگير شد.

  مارک آبنه ملقب به “فیبر اپتیک”

  مارک آبنه "Mark Abene" فردی است که شاید هرگز نام او را نشنیده باشید. او هرگز به وزارت دفاع ایالت متحده نفوذ نکرده، هیچ سیستم کامپیوتری را هک نکرده و به هیچ بانکی نیز از طریق کامپیوتر دستبرد نزده است. کاری که باعث شهرت او شد، ضربه زدن به AT&T بود.

  آبنه به عنوان عضوی از شبکه هکرهای Masters of Destruction )کارشناسان تخریب(، باعث ایجاد اختلال در سیستم های مخابراتی AT&T شد.

  با مختل شدن سیستم تلفنی AT&T، بیش از 60 هزار کاربر تلفن برای 9 ساعت مداوم از سرویس مخابرات خارج شدند و امکان برقراری تماس تلفنی نداشتند. آنها بلافاصله آبنه را به عنوان مقصر اعلام کردند و سرویس مخفی آمریکا او را دستگیر و تجهیزاتش را مصادره کرد.

  در حالیکه که AT&T اعلام کرد این اشتباه از طرف خود آنها به وجود آمده است، اما باز آبنه به جرم نفوذ به سیستم های مخابراتی و ایجاد اختلال، متهم درجه اول شناخته شد. در نهایت نیز با افزایش جرائمش، به یک سال حبس در زندان فدرال محکوم شد. این مساله شهرت جهانی «نخستین هکر» را برای مارک آبنه به ارمغان آورد.

  كوين پولسن ملقب به «دانته سياه»

  يكى از جالب ترين هك هاى تاريخ را فردى به نام كوين پولسن "Kevin Poulsen" ملقب به «دانته سياه» انجام داده است.

  راديوى KIIS-FM لس آنجلس به شنونده هاى خود وعده جايزه يك پورشه ۹۴۴ S2 را به يكصد و دومين تماس گيرنده داده بود. براى قرار گرفتن در رتبه ۱۰۲ ميان اين همه شركت كننده در يك برنامه راديويى، پولسن مشهورترين و جالب ترين هك خود را انجام داد. او به خطوط تلفنى ايستگاه راديويى لس آنجلس نفوذ كرد و كنترل همه تماس هاى ورودى را به دست گرفت تا مطمئن شود خودش صد و دومين تماس گيرنده خواهد بود.

  هنگامى كه FBI پولسن را تحت تعقيب قرار داد، او مجبور به فرار و مخفى شدن شد. اما هنگام پخش يك شو تلويزيونى مشهور به نام «معماهاى حل نشدنى» همه خطوط تلفنى آنها را هنگام اجراى زنده برنامه مختل كرد. مى توان پولسن را يكى از زبردست ترين هكرهاى تاريخ دانست. او سرانجام در سال ۱۹۹۱ ميلادى دستگير و به جرائم مختلفى همچون سوءاستفاده هاى كامپيوترى، پول شوئى و تخلف از قوانين متهم شد. اتهام او سنگين ترين حكمى است كه تا به امروز براى يك هكر صادر شده است.

  جالب اينجا است كه او در طول مدت حبس نيز بيكار نماند و به همكارى با FBI پرداخت. وى توانست در ۱۸۰ پرونده جرايم سايبرى به پليس آمريكا كمك كرده و حتى تعدادى از شكارچيان جنسى در شبكه اجتماعى MySpace را به دام بياندازد.

  كوين ميتنيك

  كوين ميتنيك "Kevin Mitnick"، از جمله هكرهاى بسيار مشهور تاريخ است. او نخستين فردى است كه به دليل انجام هك در فهرست مجرمان تحت تعقيب FBI قرار گرفت. به عنوان كارشناس مهندسى اجتماعى ( social engineering)، ميتنيك فقط كامپيوترها را هك نمى كرد، بلكه ذهن افراد را نيز مورد حمله قرار مى داد.

  در سال ،۱۹۷۹ در سن ۱۶ سالگى، ميتنيك نخستين هك خود را با ورود به سيستم كامپيوترى و كپى كردن نرم افزارهاى تحت مالكيت يك شركت انجام داد. او از طريق برقرارى ارتباط با كاركنان شركت هاى مختلف با تلفن يا ايميل، آنها را گول مى زد و رمزعبور و ديگر اطلاعات امنيتى را از زير زبانشان مى كشيد.

  وى بعد از دوسال و نيم تحت تعقيب بودن، سرانجام دستگير و به ۵ سال حبس محكوم شد. جرم او ايجاد اختلال در شبكه هاى تلفنى، نفوذ به شبكه هاى كامپيوترى و سرقت نرم افزار اعلام شده بود. در حال حاضر، او تجارت خود را راه اندازى كرده است و مدير شركت مشاوران امنيتى Mitnick Security Consulting است.

  تسوتومو شيمومارا

  همان طور كه مي دانيد، همه هك ها بد نيستند. همه هكرها نيز كلاه سياه نيستند. تسوتومو شيمومارا "Tsutomu Shimomura " يكى از هكرهاى كلاه سفيد است كه فعاليت هاى او نه تنها ضررى به كسى وارد نكرده بلكه مفيد نيز بوده است.

  كارهاى شيمومارا را بايد مديون كوين ميتنيك بدانيم. در سال ۱۹۹۴ ميلادى، كوين ميتنيك تعدادى از فايل هاى شخصى شيمومارا را دزديد و آنها را در دنياى وب پخش كرد. انگيزه انتقام شيمومارا را بر آن داشت تا با استفاده از روش هاى رديابى آنلاين، موقعيت ميتنيك را بيابد و درسى درست و حسابى به او بدهد. او با كشف چنين تكنيكى توانست به FBI براى پيدا و دستگير كردن ميتنيك كمك كند.

  ريچارد سالتمن

  در ابتداى جوانى، ريچارد سالتمن "Richard Saltman " دانشجوى فارغ التحصيل و برنامه نويس فعال در مركز مطالعات هوش مصنوعى دانشگاه MIT بود. اين مركز جايى بود كه سالتمن با معناى واقعى هك كردن آشنا شد. او يكى از حاميان سرسخت متن باز بودن برنامه ها و سيستم عامل هاى كامپيوترى بود. هنگامى كه MIT براى سيستم هاى كامپيوترى دانشجويان و كارمندان خود در بخش علوم كامپيوترى رمزعبور تعيين كرد، اين مساله براى سالتمن ناراحت كننده بود و به همين دليل وارد جنگ مجازى با آنها شد. براى اين كار، رمزهاى عبور كاربران را رمزگشايى كرد - اين عمل در سال ۱۹۷۰ كار چندان آسانى نبود و رمزهاى آنها را از طريق ايميلى خالى كه محتوايى نداشت برايشان ارسال كرد.

  در سال ۱۹۸۰ ميلادى، سالتمن از اينكه بيشتر شركت هاى توليدكننده نرم افزار، حق تاليف محصولاتشان را مخصوص خود مى دانند و آن را در اختيار ديگران نمى گذارند ناراحت بود. همين موضوع باعث شد او اعتبارنامه عمومى GNU و سيستم عامل GNU را به وجود بياورد. اين سيستم عامل بر پايه يونيكس و كاملا رايگان و متن باز است و با يونيكس هم سازگارى كامل دارد.

  لينوس توروالدز

  پيرو فعاليت هاى سازنده سالتمن در ارائه خدمات رايگان و متن باز به كاربران، او را بايد يكى از هكرهاى كلاه سفيد دانست. توروالدز "Linus Torvalds" نيز يكى ديگر از كلاه سفيدها است. فعاليت هاى هكرى او با كومودورهاى قديمى VIC-20 و Sinclair QL شروع شدند. او با هك كردن بازى هاى ويدئويى مى خواست از عملكرد آنها اطلاع كسب كند.

  در سال ۱۹۹۱ ميلادى، كامپيوترى با پردازنده اينتل ۸۰۳۸۶ خريدارى كرد و با آن شروع به نوشتن هسته اوليه لينوكس كرد. او ابتدا لينوكس را تحت ليسانس محدود خود بنيان گذاشت، اما بعد آن را تحت گواهى نامه GNU GPL گسترش داد.

  توروالدز به طور مداوم پشتبانى از لينوكس كرنل را ادامه نداد اما با ماهيت متن باز بودن اين سيستم عامل و توزيع هاى رايگان آن، اين سيستم رشد كرد و در نهايت تبديل به يكى از سيستم عامل هاى محبوب هكرها شد.امروزه همه توروالدز را فردى تاثير گذار در دنياى نرم افزار مى دانند و كسى به عنوان هكر از او ياد نمى كند.

  

  منابع:

  23 آبان 1390

  
  
back
طراحي شده توسط مرکز خدمات کامپيوتري دفتر برنامه ريزي و تاليف کتب درسي