سرعت بوت ويندوز را افزايش دهيد
ويراستار : فرح نجفي

  ويندوز شما بعد از مدتی استفاده کند شده و از همه بدتر مدت زیادی طول می کشد تا بعد از روشن کردن بالا بیاید. شما هم حوصله ندارید هر بار چند دقیقه صبر کنید تا ویندوز آماده کار بشود. ‏

  در این مطلب 10 روش گفته شده که با اجرای آنها می توانید سرعت بوت ویندوز را بیشتر کنید. دقت کنید برای استفاده از بعضی از این روش ها لازم است یک کاربر حد متوسط یا بالاتر ویندوز باشید و آنها را با احتیاط و مسولیت خودتان انجام می دهید. اگر می خواهید سریع تر ویندوزتان را آماده به کار داشته باشید به ادامه مطلب مراجعه کنید.

  بایوس را دستکاری کنید

  معمولا با زدن دکمه DEL هنگام بوت شدن رایانه می توانید وارد تنظیمات بایوس بشوید. یکی از چیزهایی که سرعت بوت را بالا می برد این است که در بخش تنظیمات بوت شدن، هارد دیسک را گزینه اول قرار بدهید. بعضی اوقات درایو سی دی یا فلاپی! قبل از بوت شدن چک می شوند که چند ثانیه ای سرعت بوت را کم می کند. اگر بعدا بخواهید رایانه را از روی سی دی بوت کنید می توانید برگردید و این گزینه را به جای قبل برگردانید. ‏

  بعضی مادربورد ها هم گزینه ای به نام QuickBoot دارند که با فعال کردن آن می توانید سرعت بوت را بالا ببرید. هنگام دستگاری تنظیمات بایوس دقت کنید که اشتباهی چیزی را تغییر ندهید. ‏

  برنامه های اضافی را از Start Up حذف کنید

  یکی از بهترین روش ها برای بالا بردن سرعت بوت سیستم عامل این است که برنامه های اضافی را از لود شدن هنگام بوت حذف کنید.

  - در ویندوز 7 در بخش جستجوی ویندوز در منوی Start تایپ کنید: msconfig و اینتر را بزنید

  - در ویندوز XP در منوی Start روی گزینه Run کلیک کرده و در پنجره ی Run دستور msconfig را تايپ کنید و کلید OK را کلیک نمایید.

  در پنجره ی ظاهر شده، به برگه StartUp مراجعه کنید.

  اینجا لیست نرم افزارهایی را می بینید که همراه روشن شدن رایانه در ویندوز اجرا می شوند. می توانید تیک نرم افزارهایی که نمی خواهید اجرا شوند را بردارید. دقت کنید که این کار را با احتیاط و فقط در مورد نرم افزارهایی انجام بدهید که آنها را می شناسید. در مواردی که شک دارید این کار را انجام ندهید.

  سرویس های ویندوز را با تاخیر آغاز کنید

  کاربران حرفه ای ویندوز معتقد اند اگر سرویس های اضافی را در برگه Services پنجره msconfig غیر فعال کنند به افزایش سرعت کمک زیادی می شود.

   اما بسیاری از کاربران با این کار برای ویندوز شان درسرهایی درست می کنند چون دقیقا نمی دانند هر سرویس چه کاری را انجام میدهد.

  راه بهتر این است که به بخش سرویس های ویندوز مراجعه کنید و گزینه شروع با تاخیر (Delayed Start) را برای سرویس های غیر مهم انتخاب کنید. با این کار ویندوز سریع تر بوت می شود و سرویس های جانبی با کمی تاخیر کار خودشان را آغاز می کنند.

  زمان منوی بوت را کم کنید

  اگر از چند سیستم عامل روی رایانه تان استفاده می کنید یک منوی بوت وجود دارد که ۳۰ ثانیه برای انتخاب سیستم عامل صبر می کند.

  می توانید این گزینه را کمتر کنید برای این کار باز هم به پنجره msconfig بروید و برگه BOOT‪.‬INI را انتخاب کنید. آنجا یک عدد کمتر را انتخاب کنید.

  سخت افزارهای اضافی را غیرفعال کنید

  هنگام روشن شدن، ویندوز تعداد زیادی درایور را همراه خودش لود می کند. ممکن است از بسیاری از آنها هیچ استفاده ای نکنید. مثلا ممکن است از مودم قدیمی Dial up یا بلوتوث تان اصلا استفاده نکنید یا یک فلاپی قدیمی روی رایانه شما همچنان زندگی می کند.

  - در ویندوز 7 در بخش جستجوی منوی Start ویندوز تایپ کنید: Device Manager

  - در ویندوز XP روی آیکون My computer کلیک راست کرده و گزینه ی Properties را انتخاب کنید و در برگه Hard Ware روی Device Manager کلیک کنید.

  در پنجره ی ظاهرشده با کلیک راست سخت افزارهای اضافی و بدون کاربرد را غیر فعال(Disable) کنید. دقت کنید که فقط مواردی که می شناسید را غیر فعال کنید.

  آنتی ویروس تان همیشه به روز و در حال اجرا باشد

  این مورد نیاز به توضیح ندارد و امنیت همیشه باید اولویت اول شما باشد. یک آنتی ویروس مناسب نصب کرده، آن را به روز "Update " نگه دارید و به صورت دوره ای رایانه تان را اسکن کنید.

  این کار بیش از اینکه نکته ای برای افزایش سرعت بوت رایانه باشد، یک مورد پیشگیری کننده است. زیرا در صورتی که به ویروس یا بدافزاری دچار شوید، مطمئنا سرعت بوت رایانه تان کاهش خواهد یافت. با کمی گشت و گذار در ‏ نگهبان ‏ ، می توانید گزینه های مناسبی برای این کار پیدا کنید.

   فونت های غیر ضروری را حذف کنید

   از ابتدای خلق ویندوز، این سیستم عامل هنگام بالا آمدن تمامی فونت ها را لود می کند که این کار باعث کاهش سرعت بوت می شود. ممکن است این کار چندان تاثیری نداشته باشد، اما باز هم تا حدی باعث کاهش سرعت بوت می گردد.

  - ویندوز7 به صورت عادی ۲۰۰ فونت را هنگام بالا آمدن لود می کند. اگر مجموعه آفیس را هم نصب کنید، این تعداد افزایش می یابد. درحالی که شما تعداد بسیار کمی از این فونت ها را لازم دارید. پس می توانید برای افزایش سرعت بوت، با آنها خداحافظی کنید.

  در ویندوز 7، از باکس جستجوی منوی استارت، پوشه فونت را پیدا کرده و تمامی فونت های غیر ضروری را انتخاب کنید، حال تنها کافی است دکمه Hide را در Toolbar پنجره فونت کلیک کنید. با این کار هر وقت به یکی از آنها نیاز داشتید، دوباره آن را بر می گردانید، اما تا آن زمان، ویندوز دیگر هنگام بوت فونت های پنهان شده (Hide) را لود نمی کند. توجه داشته باشید پنهان کردن چند عدد فونت از میان صدها فونت ویندوز تاثیر قابل ملاحظه ای نخواهد داشت. بهتر است بخش بزرگی از فونت های بی مصرف را پنهان کنید، تا اینکه کاهش سرعت بوت را به جان بخرید.

  - در ویندوز XP از منوی Start روی گزینه Control Panel کلیک کنید. در ÷نچره باز شده روی آیکون Font کلیک کنید تا پنجره ان باز شود. در اینجا هم بعد از انتخاب فونت های غیر ضروری از منوی View گزینه Hide را کلیک نمایید.

  حافظه رایانه (RAM) را ارتقا دهید

  اضافه کردن میزان RAM رایانه همواره راه حل بسیار موثری برای افزایش سرعت آن است. این روزها با قیمت های بسیار پایین و مناسبی می توانید RAM را افزایش داده و کارایی رایانه تان را به شکل قابل توجهی افزایش دهید.

  البته اگر تبحری در این کار ندارید، بهتر است برای برداشتن RAM قدیمی و نصب RAM جدید به افراد یا شرکت های خبره مراجعه کنید. زیرا اشتباه در این کار می تواند باعث ضربه خوردن و شکستن خود RAM یا مادربورد رایانه تان گردد. ‏

  به رایانه تان یک IP ثابت اختصاص دهید

  وقتی که رایانه برای بار اول بالا می آید، زمان قابل توجهی را برای ارتباط با شبکه و دریافت آدرس IP می گذارند. شما می توانید با اختصاص یک آدرس IPاستاتیک دائمی به رایانه، کل پروسه زمان بر درخواست IP را کنار بگذارید.

   این کار نه تنها به شبکه تان اجازه می دهد که ارتباط راحت تر و کاراتری با رایانه تان داشته باشد، بلکه تا حدی باعث افزایش سرعت بوت سیستم تان هم خواهد شد.

  به جای هارد دیسک از SSD استفاده کنید

  شاید بتوان گفت امروزه هارد دیسک ها بزرگترین سرعت گیر رایانه ها هستند. یکی از بهترین روش ها برای افزایش سرعت و کارایی رایانه، می تواند نصب یک درایو SSD باشد. زیرا این درایو با سرعت خواندن و نوشتن فوق سریعش، می تواند به میزان قابل توجهی سرعت بوت شما را افزایش دهد.

  البته هنوز این ارتقا، انتخاب پرهزینه ای است. اما اگر می خواهید سرعت رایانه تان را افزایش داده و آن را بسیار سریعتر بوت کنید، SSD یکی از انتخاب های ضروری شما است که نتایج جالب توجهی به دنبال خواهد داشت. ‏

  منبع :مجله اینترنتی

  23 مهر 1390

  
back
طراحي شده توسط مرکز خدمات کامپيوتري دفتر برنامه ريزي و تاليف کتب درسي