۳ روش براى اتصال لپ تاپ به تلويزيون

   احتمالا شما هم ، تعداد زيادى فيلم و آهنگ را روى كامپيوتر خود انباشته كرده ايد. جلوى لپ تاپتان مى نشينيد و مادامى كه داريد در وب گشت مى زنيد يا با دوستانتان چت مى كنيد؛ از كلكسيون زيباى موسيقيتان هم بهره مند مى شويد. روش خوبى است! اما وقتى يك تلويزيون HD چهل اينچى در اتاق شما جاى گرفته و باند هاى با كيفيت سينماى خانگيتان در كنار آن قرار دارند؛ استفاده از اسپيكر هاى كوچك لپ تاپ، آن هم با يك مانيتور ۱۵ اينچى؛ تركيب جذابى به نظر نمى رسد.

  عالى نبود اگر مى توانستيد از تلويزيونتان مانند مانيتور لپ تاپ خود استفاده كنيد؟ نظرتان در مورد دسترسى به كلكسيون فيلم ها و آهنگ هايتان از همان تلويزيون چيست؟

  شما مى توانيد همه اين امكانات را داشته باشيد. آن هم از چند راه نسبتا ساده. گزينه هاى زيادى براى نمايش محتواى لپ تاپ شما روى HDTV وجود دارند. خيلى از آن ها براى ديدن فيلم و گوش كردن به آهنگ عالى هستند. اما فقط تعدادى از روش ها براى گشت و گذار، ويدئو كنفرانس و ديگر فعاليت هاى كامپيوترى توصيه مى شوند. و البته به علت كندى نسبى تكنولوژى هاى بى سيم فعلى؛ براى بازى كردن بازی هاى اكشن، راهى به جز استفاده از سيم نداريد. پس در اين مطلب مى خواهيم بهترين راه ها براى اتصال لپ تاپ به HDTV را بررسى كنيم:

  استفاده از كابل: بهترين روش براى بازى

  بسيارى از نوت بوك هاى فعلى، از خروجى HDMI پشتيبانى مى كنند. نوت بوك هايى هم كه از اين قابليت محروم اند، معمولا پورت هاى DVI را به شما ارائه مى دهند. در اين مورد مى توان پورت DVI را با يك آداپتور جمع و جور به HDMI تبديل كرد. اگر هم از پورت DVI محروم هستيد، لپ تاپ شما احتمالا از درگاه VGA پشتيبانى مى كند. پس باز هم مشكلى نيست. چون در بيشتر تلويزيون هاى اچ.دى، از اين كابل به طور مستقيم پشتيبانى مى شود.

   اگر دوست نداريد از در گاه تلويزيون با لپ تاپتان كار كنيد، مى توانيد آن را به عنوان مانيتور دوم خود استفاده كرده و فقط محتواى دلخواه خود را درون آن مشاهده كنيد.

  نكته ديگر اين است كه در اكثر لپ تاپ ها، درگاه هاى HDMI، DVI و VGA، نمى توانند وظيفه انتقال صدا را بر عهده بگيرند. البته اگر لپ تاپ شما از خروجى صوتى روى كابل HDMI پشتيبانى مى كند، مى توانيد كاملا خاطر جمع باشيد.

  اما اگر اين طور نيست، شما بايد صدا را از در گاهى جداگانه به تلويزيون خود منتقل كنيد. در اين مورد هم گزينه هاى زيادى وجود دارند اما اگر شما به سرعت اهميت ميدهيد؛ بهتر است باز هم از كابل استفاده كنيد. با اين روش شما تاخير ۰ ثانيه بين نوت بوك و HDTV خود را تضمين مى كنيد. اين كار نويد صدايى با كيفيت و بدون تاخير را در بازى هاى سنگين و اكشن به شما مى دهد. پس سريعا به سراغ يك كابل ۳‎/۵ ميليمترى دو سر برويد و دست به كار شويد.

  مزيت: كمترين تاخير ممكن را داراست و تنها روش مناسب براى بازى هاى اكشن سريع است

  ضعف: نياز به كابل هاى فيزيكى دارد - شما را به محدوده تلويزيون محدود كرده و آزادى عمل را مى گيرد ممكن است به استفاده از يك كابل ديگر براى صدا هم نياز داشته باشيد.

  WiDi روشى براى تمام فصول

  اگر لپ تاپ تان به تازگى توليد شده است، احتمال دارد كه از تكنولوژى نمايش بى سيم اينتل يا WiDi داخلى بهره مند باشد. WiDi يك تكنولوژى متداول در لپ تاپ هاى ميان قيمت و سطح بالا است. مخصوصا لپ تاپ هايى كه روى قابليت هاى مولتى مديا و سرگرمى هاى خانگى تاكيد زيادى دارند. اگر اين قابليت در نوت بوك شما وجود دارد، مى توانيد از گيرنده هاى WiDi كه با قيمت حدودا ۱۰۰ دلار ارائه مى شوند استفاده كنيد. اين گيرنده ها را به تلويزيون HD خود متصل كنيد و از اين سيستم لذت ببريد.

  اين روش براى پخش فيلم و وبگردى روى HDTV بسيار عالى كار مى كند. اما از آن جايى كه WiDi هنوز به اندازه كافى سريع نيست؛ اين روش براى بازى هاى اكشن و سريع، زياد به كار نمى آيد.

  مزيت: بدون وصل كردن هيچ وسيله اى به نوت بوك، از صدا و تصوير بى سيم بهره مند مى شيد از خروجى صداى دالبى ۵‎/۱ كاناله بهره مند مى شويد.

  ضعف: عدم تعبيه WiDi در تمام لپ تاپ ها به عنوان يك قابليت استاندارد تاخير زياد در بازى هاى اكشن و سريع نياز به WiDi ۲ براى پشتيبانى از صداى دالبى ۵‎/۱

  اتصال بى سيم HDMI روشى با تنظيمات آسان

  فكرش را بكنيد، هم از پورت HDMI لپ تاپ استفاده مى كنيد و هم نيازى به كشيدن كابل تا تلويزيون نيست. شما اين قابليت را با استفاده از يك كيت بى سيم HDMI خواهيد داشت. Vizio XWH200 ، Asus WiCast و اين محصول از Rocket Fish گزينه هاى شما به عنوان كيت هاى بى سيم HDMI هستند. البته نمونه هاى زياد ديگرى هم در بازار موجود است كه مى توانيد بسته به سليقه خود انتخاب كنيد.

  يك قسمت كيت را با HDMI به نوت بوك خود متصل كنيد و يك قسمت ديگر را به HDMI تلويزيون خود بزنيد. اين دو وسيله به طور بى سيم با هم ارتباط بر قرار كرده و مانند يك سيم در اين بين عمل مى كنند.

  محصولات Vizio و Rocket Fish ، مى توانند تعداد كابل هاى پشتيبانى شده را دو برابر كرده و تصوير را همزمان به چند مانيتور/ تلويزيون بفرستند. همچنين امكان سويچ تصوير با كنترل هم وجود خواهد داشت.

  مشكل اصلى اين گونه دستگاه ها اين است كه بايد فرستنده به طور جدا به نوت بوك شما متصل باشد. مشكل ديگر اين است كه كيت هاى با چند پورت، بزرگ هستند و دائما به لپ تاپ شما مى چسبند. اين وسيله اى نيست كه دوست داشته باشيد دائم آن را در دست گرفته و به اين گوشه و آن گوشه ببريد.

  محصول WiCast هم كه در بالا ذكر شد؛ يك فرستنده باترى خور دارد. و هميشه بايد يك آدابتور هم همراه آن داشته باشيد. همه اين ها باعث مى شوند كه اين گونه محصولات ايده هايى باشند كه كم تر براى ارتباط سريع و آسان بين لپ تاپ و HDTV كاربرد پيدا مى كنند.

  در اين روش كيفيت صدا و تصوير، درست مانند كابل HDMI است. اما مانند ساير روش هاى بى سيم، در اين يكى هم تاخير به چشم مى خورد. پس باز هم بايد تكرار كنيم كه اين روش براى بازى كردن مناسب نيست.

  مزيت: به راحتى به عنوان يك كانكشن HDMI پيكره بندى مى شود و نياز به تنظيمات زياد نيست.

  ضعف: ارتباط سيمى، بين فرستنده و لپ تاپ چندان خوشايند نيست اين روش محدوديت فيزيكى ايجاد كرده و آزادى عمل را مى گيرد.

  29 مرداد 1390

  منبع :ابرار

  
  
back
طراحي شده توسط مرکز خدمات کامپيوتري دفتر برنامه ريزي و تاليف کتب درسي