فيد چيست؟ چگونه از فيد استفاده کنيم؟

  فناوري فيد feed که آن را در فارسي «خوراک» يا «خبرمايه» هم ترجمه کرده‌اند، فناوري‌اي است که مي‌تواند گشت و گذار شما را در اينترنت متحول کند. فيد راهي براي دسترسي سريع و بدون دردسر به آخرين اخبار و نوشته‌هاي سايت و وبلاگهاست.

  به عبارت ديگر News Feed تحويل، مبادله يا توزيع مقالات گروه خبري در بين سرويس دهنده هاي خبري است.اين كار از طريق هماهنگ كردن سرويس دهنده هاي خبري صورت مي گيرد كه از طريق NNTP با اتصالات شبكه اي ارتباط برقرار مي كنند.

  سرنام Network News Transfer Protocol يك پروتوكل غير رسمي استاندارد در اينترنت كه براي توزيع مقالات خبري و پرس و جو از سرويس دهنده هاي خبري مورد استفاده قرار مي گيرد.

  چرا بايد فيد بخوانيم؟

  تصور کنيد که دوست داريد هميشه مطالب چند وبلاگ به خصوص را بخوانيد و يا از آخرين اخبار روز دنيا در مورد اخبار سياستي، پزشکي، فناوري و ... مطلع شويد. براي اين کار مجبور هستيد که هر روز از همه اين وبلاگ‌ها و سايت‌هاي خبري بازديد کنيد. اين کار چندان ساده نيست و زمان بر است. شما بايد هر روز زمان زيادي در انتظار باز شدن صفحات اينترنتي بنشينيد و همچنين معلوم نيست که وبلاگ مورد نظر شما به‌روز شده باشد!

  فيد دقيقا چيزي است که به کار شما مي‌آيد. به کمک فيد، مرور مطالب تازه سايت‌ها و وبلاگ‌ها بسيار ساده مي‌شود.هر کس با هر ميزان تحصيلات و در هر رشته‌اي که باشد به تناسب نياز خود مي‌تواند از فناوري فيد بهره ببرد.

  چطور از فيد استفاده کنيم و فيد بخوانيم؟

  اگر لوگو و تصاوير گرافيکي و تبليغات هر سايت را حذف کنيم و فقط مطالب جديد هر سايت را باقي بگذاريم، متن باقي مانده، فيد سايت است، به عبارت ديگر فيد، فقط نسخه متني سايت‌ها و وبلاگ‌ها است.

  راه‌هاي خواندن فيد، خيلي زياد است. شما مي‌توانيد فيد را با نصب برنامه‌هايي بخوانيد يا اينکه فيد را از طريق ايميلتان بخوانيد. با اين همه فيدخوان يا خبرخوان، گوگل "Google Reader"، در ميان فيدخوان‌ها محبوبيت زيادي دارد و آمارها هم نشان مي‌دهند که روز به روز تعداد بيشتري از مردم به استفاده از Google Reader روي مي‌آورند.

  چطور فيدها را با گوگل ريدر بخوانيم؟

  اگر مراحل زير را قدم به قدم طي کنيد، مي‌توانيد به راحتي فيدها را با گوگل ريدر بخوانيد.

  1- مرورگر اينترنتي خود را باز کنيد

  با همه مرورگرهاي رايج مي‌توان از گوگل ريدر استفاده کرد، تفاوتي نمي‌کند که اينترنت اکسپلورر داشته باشيد يا اپرا يا کروم يا فايرفاکس! با اين وجود استفاده از مرورگر فايرفاکس را به شما توصيه مي‌کنيم. با توضيحاتي که بعدا خواهيم داد، متوجه خواهيد شد که چرا فايرفاکس را ترجيح مي‌دهيم. مرورگر فايرفاکس را مي‌توانيد از اينجا دانلود کنيد.

  2- با مرورگرتان به گوگل ريدر برويد

  اگر تا به حال حسابي (ايجاد يك آدرس پست الكترونيكي) در گوگل براي خود باز نکرده‌ايد، يک حساب براي خود ايجاد کنيد.

  ابتدا وارد ايميل خود شويد. و روي Reader كليك كنيد تا وارد گوگل ريدر شويد.

براي ديدن تصوير بزرگتر بر روي آن کليک کنيد.

براي ديدن تصوير بزرگتر بر روي آن کليک کنيد.

  3- آدرس فيد سايت يا وبلاگ مورد نظر را پيدا کنيد

  حالا به مرحله‌اي رسيديم که بايد آدرس فيد سايت‌ها و وبلاگ‌ها مورد نظرتان را به گوگل ريدر بدهيد. اما چگونه بايد آدرس فيد را پيدا کرد؟ براي پيدا کردن آدرس فيد يک سايت يکي از اين کارها را انجام دهيد:

  الف -شما اگر به سايت يا وبلاگ مورد نظرتان برويد، در صفحه سايت آدرس خروجي فيد سايت را پيدا خواهيد کرد. در سايت مورد نظرتان، دقت کنيد، ببينيد که کلماتي مثل فيد، RSS، خوراک يا تصاويري مثل اين:

  يا اين:

  اگر چنين مواردي پيدا کرديد، کافي است، آدرسي را که اين تصاوير يا لينک‌ها به آن اشاره دارند را کپي کنيد و به صورت مرحله 4 وارد گوگل ريدر کنيد.

  ب- با يک روش ديگر هم مي‌توانيد، فيد سايت را پيدا کنيد، اگر از مرورگر فايرفاکس يا اپرا استفاده مي کنيد، به نوار آدرس توجه کنيد، آيکون فيد سايت را در آنجا خواهيد ديد. کافي است، روي اين آيكون کليک کنيد و به فيد سايت برسيد.

  ج- خود گوگل ريدر هم در موارد زيادي مي‌تواند به صورت خودکار، آدرس فيد را برايتان پيدا کند. کافي است در مرحله ۴ (مرحله بعدي) به جاي آدرس فيد، آدرس وبلاگ را به گوگل ريدر بدهيد.

  4- بايد فيد را به خورد گوگل ريدر بدهيم، در ستون سمت چپ گوگل ريدر و در قسمت بالا روي Add a Subcription کليک کنيد:

  کادري ظاهر مي‌شود، در اين کادر مي توانيد آدرس سايت را وارد کنيد تا خود گوگل ريدر دنبال آدرس فيد بگردد و يا اينکه سر آدرس فيد سايت مورد نظر را وارد کنيد:

  روي Add کليک کنيد و کمي صبر کنيد.

  شما مشترک فيد سايت مورد نظر شده‌ايد. از اين به بعد نوشته‌هاي و پست‌هاي تازه به صورت خودکار وارد گوگل ريدر مي‌شوند و شما مي‌توانيد آنها را به راحتي مطالعه کنيد.

  اكنون مي توانيد مراحل 1 تا 4 را براي ديگر سايت‌ها و وبلاگ‌هاي مورد علاقه خودتان انجام بدهيد. درست است كه مشترک شدن فيد همه ي سايت‌ها و وبلاگ‌هايي که دوست داريد و احيانا در ليست علاقه مندي‌هاي شما در مرورگرتان قرار دارند، در ابتدا وقت‌گير باشد، اما به نتيجه کار فکر کنيد، که چه ميزان در روزهاي بعدي مي‌توانيد در وقت و انرژي و هزينه خودتان صرفه‌‌جويي کنيد!

  فيدهايتان را در پوشه‌هاي جدا قرار بدهيد:

  همان طور که در کامپيوترتان، فايل‌هاي مختلف را پوشه‌هاي جدا قرار مي‌دهيد تا همه چيز مرتب باشد و پيدا کردنش راحت‌تر باشد، خيلي خوب است که فيدهايتان را در پوشه‌هاي جدا قرار دهيد. با اين کار مي‌توانيد خيلي منظم فيدها را مطالعه کنيد. مثلا شما مي‌توانيد فيد همه سايت‌هاي خبري را در يک پوشه و فيد وبلاگ‌هاي فناوري را در پوشه ديگر قرار بدهيد. با اين کار با کليک روي پوشه اخبار فناوري، شما آخرين پست‌هاي فناوري را خواهيد خواند و به شيوه مشابه با کليک روي پوشه اخبار روز، فقط اخبار را مطالعه خواهيد کرد.

  براي اين کار بعد از مرحله اشتراک هر فيد، روي Feed Setting کليک کنيد:

براي ديدن تصوير بزرگتر بر روي آن کليک کنيد.

  کليک روي New Folder، يک پوشه جديد درست کنيد و نامي براي آن انتخاب کنيد:

  فيد مورد نظرتان وارد يک پوشه مي‌شود. حالا اگر به ستون سمت چپ گوگل ريدر نگاه کنيد، مي‌بيند که پوشه جديدي درست شده و فيدتان داخل پوشه قرار دارد:

  با تکرار اين کار براي فيدهاي ديگر و درست کردن پوشه‌هاي متناسب، فيدهايتان دسته بندي مي شوند و براي مطالعه هر دسته از فيدها کافي است روي پوشه آنها در ستون سمت چپ گوگل ريدر کليک کنيد.

  سؤال: در گوگل ريدر مطالبي که قبلا مطالعه کرده‌ام، دوباره ديده مي‌شوند، چه کار کنم که فقط مطالب تازه را ببينم؟

  پاسخ: روي new items کليک کنيد:

  سؤال: از کجا بفهمم که چند مطلب خوانده نشده دارم؟

  پاسخ:در کنار هر پوشه و هر فيد، تعداد مطالب خوانده‌نشده، به صورت يک عدد مشخص است. همچنين اگر فيدي حاوي مطلب تازه باشد، به صورت پر رنگ ديده مي‌شود، در غير اين صورت فونت آن معمولي است.

  براي مثال در تصوير بالا وبلاگ اورچين هفت ، ۶ فيد خوانده نشده دارد.

  سؤال: چگونه مطالب جالب را براي خودم ذخيره کنم، طوري که در آينده بتوانم دوباره به آنها مراجعه کنم و يا سر فرصت آنها را بخوانم؟

  پاسخ: در قسمت زير هر پست، گزينه‌اي براي ستاره‌دار کردن مطالب جالب وجود دارد:

براي ديدن تصوير بزرگتر بر روي آن کليک کنيد.

براي ديدن تصوير بزرگتر بر روي آن کليک کنيد.

  با کليک بر روي ستاره، مطلب ستاره‌دار مي‌شود. شما مي‌توانيد تمامي مطالب جالبي را که ستاره‌دار کرده‌ايد با کليک بر روي Starred items ببينيد:

  به اشتراک گذاشتن مطالب:

  با کليک بر روي Share در زير هر مطلب، کساني که با آنها در گوگل تاک چت مي‌کنيد، مي‌توانند آن مطلب را در گوگل ريدر خود ببينند. متقابلا شما هم با کليک روي Friend’s shared items خواهيد توانست مطالب به اشتراک گذاشته توسط آنها را ببينيد.

براي ديدن تصوير بزرگتر بر روي آن کليک کنيد.

  با کليک بر روي share with note، مي‌توانيد مختصري در مورد هر مطلب اظهار نظر کنيد. مثلا بنويسيد که چرا مطلب برايتان جالب بوده يا اينکه مثلا با نظر نويسنده مخالف هستيد. دوستان شما مي توانند اين نظرات شما را در کنار مطلب ببينيد.

براي ديدن تصوير بزرگتر بر روي آن کليک کنيد.

  لايک زدن يا دوست داشتن هر مطب:

  هر وقت در گوگل ريدر از مطلبي خوشتان آمد، مي‌توانيد با کليک بر روي Like نشان بدهيد که از آن مطلب خوشتان آمده است. با اين کار هم نويسنده مطلب را تشويق مي‌کنيد و هم ديگر خواننده‌ها را متوجه خوبي يا اهميت نوشته مي‌کنيد.

  سؤال: فونت و ظاهر گوگل ريدر را دوست ندارم. اندازه فونت خيلي کوچک است. کاش مي‌شد فونت را Tahoma کرد!

  پاسخ: اگر اندازه فونت‌ها کوچک است و حس مي‌کنيد نمي‌توانيد متن‌ها را بخوانيد، مي‌توانيد به سادگي اندازه فونت‌ها را در مروگرتان افزايش دهيد. اما کار بهتري هم مي‌توانيد انجام بدهيد

  سخن پاياني: مطمئن باشيد که اختصاص دادن زمان وب‌گردي يک روز براي انجام دادن همه کارهاي بالا کافي است. از فيد نترسيد، اطمينان داشته باشيد که بعد از چند روز کار با گوگل ريدر و فيد، چنان با فيد خو خواهيد گرفت که نمي توانيد کنارش بگذاريد. راهنمايي که نوشته شد، تنها حاوي مطالب مهم‌تر و ضروري براي کار با فيد و گوگل ريدر بود. کار با گوگل‌ريدر جزئيات بيشتري دارد و به علاوه راه‌هاي ديگري هم براي مطالعه فيد وجود دارد. اين راهنما بيشتر براي آشنايي مقدماتي شما با فيد است.

  البته توجه داشته باشيد که راه‌هاي خواندن فيد بسيار زياد هستند و شما مي‌توانيد به غير از گوگل ريدر از شيوه‌هاي ديگر هم استفاده کنيد. به عنوان مثال:

  - مي توانيد مشترک ايميلي فيدها بشويد: مثلا در وبلاگ من در ستون سمت چپ اگر دقت کنيد، جايي وجود دارد که اگر آدرس ايميل خودتان را بگذاريد، آخرين مطالب برايتان ايميل خواهد شد.

  - مي توانيد از اين سرويس‌ها هم براي خواندن فيد استفاده کنيد: netvibes، newsgator و bloglines.

  - مي‌توانيد از برنامه‌هاي کامپيوتري ويژه استفاده کنيد. يکي از مزاياي اين برنامه‌ها آن است که اجازه مي‌دهند مطالب را به صورت آفلاين بخوانيد. يعني بعد از اتصال به اينترنت و گرفتن مطالب توسط برنامه، شما با خيال راحت مي‌توانيد اتصال اينترنتي خودتان را قطع کنيد و بعد سر فرصت تک تک مطالب را بخوانيد. feeddemon يکي از بهترين آنهاست.

  

 29 تير 1390

  منبع: يک پزشک

  
  
back
طراحي شده توسط مرکز خدمات کامپيوتري دفتر برنامه ريزي و تاليف کتب درسي