گذار به سمت آدرس هاي جديد اتصال به اينترنت در جهان

  درحالي كه تادهه آينده تعداد آدرس هاي اينترنتي مورد استفاده در رايانه هاي جهان پايان مي پذيرد، حركت به سوي استفاده از بسترهاي جديد آدرس هاي اينترنتي در حال انجام است كه ظرفيت آن ده هزار برابر ظرفيت كنوني مورد استفاده است.

  براي اتصال هر دستگاه ديجيتالي به اينترنت و ايجاد توانايي ارتباط با ساير ابزارهاي ديجيتالي بايد از يك قاعده كلي تبعيت كند كه آن داشتن يك شماره IP يا آدرس اينترنتي است.

  با توجه به افزايش روز افزون تعداد دستگاه هاي ديجيتالي در جهان، تعداد IP هاي موجود به تعداد كافي وجود ندارد.

  حدود 30 سال پيش پديدآورندگانIP هرگز تصور نمي كردند كه 4 ميليارد IP براي شناسايي يكايك سيستم ها، روزي با كمبود مواجه شود.

  با در نظر گرفتن سرعت پيشرفتي كه اينترنت در كشور هاي در حال توسعه و يا توسعه يافته به خود گرفته است پيش بيني مي شود كه تا دهه آينده با كمبود IP و يا نبود اين آدرس اينترنتي مواجه شويم.

  به گفته برخي از منتقدين درصد بسياري از ظرفيت هاي اتصال به اينترنت - IP - ها توسط برخي از دانشگاه ها ، مراكز و سازمان هاي آمريكايي به هدررفته اند.

  براي مثال دانشگاه استنفورد بيش از 17 ميليون از IP Address ها را براي خود ثتب كرده و اين در حالي است كه هند با بيش از يك ميليارد نفر جمعيت تنها 2 ميليون IP Address را ثبت كرده است.

  در حال حاضر تعداد بسيار زيادي از سازمان هاي خارجي و داخلي از NAT سرنام واژه هاي (Network Address Translation) استفاده مي كنند.

  با استفاده از اين روش اين سازمان ها علاوه بر صرفه جويي مالي، مي توانند تعداد آدرس هاي سازماني خود را افزايش دهند.

  NAT به روتر يا Gateway هاي خانگي اين امكان را مي دهد كه ساير تجهيزات داخلي را به شكلي به اشتراك بگذارد كه آنها نيز IP داشته باشند و به عبارت ديگر يك آي پي را به چند آي پي مجازي تبديل كند.

  از آنجا كه اين IP ها در معرض ديد اينترنت نيستند نيازي نيست كه اصطلاحا منحصر به فرد باشد.

  آي پي نسخه 4 كه هم اكنون در بسياري از نقاط جهان استفاده مي شود . با اين همه ابزارهاي جانبي استفاده شده در آن توانايي حفظ امنيت را به طور كامل ندارد.

  با توجه به كمبود آدرس هاي اينترنتي در بستر آي پي نسخه 4 و نيز عدم تامين امنيت در اين بستر، آي پي نسخه شش - IPv6 - راه حل جديدي است كه به رفع اين مشكلات كمك خواهد كرد.

  اين پروتكل كه به IPng(Next Generation) نيز شهرت دارد در سال 1994 توسط ستاد مهندسي اينترنت(IETF) پيشنهاد شد و پيش نويس آن در سال 1998 به تصويب نهايي رسيد.

  همچنين تعريف و تشكيل و تكميل بخش هاي مختلف آن نيز تا سال 2001 جزو دستور كار ستاد مهندسي اينترنت -IETF- بود و طي چند سال گذشته هم IPv6 در كشور هاي بسياري تحت آزمايش قرار گرفت.

  يكي از ويژگي هاي IPng افزايش فضاي آدرس دهي از 4 ميلبارد به 35 تريليون است.

  علاوه بر افزايش ظرفيت آدرس دهي مي توان به ساده تر شدن قالب آدرس دهي از طريق آي نسخه شش يا IPng نيز اشاره كرد.

  از ديگر مزاياي استفاده از بستر جديد مي توان به فشرده تر شدن سربرگ ها -Heder- و ارسال محتوا براساس اولويت دهي است.

  پيكربندي آي پي نسخه شش Pv6 به صورت اتوماتيك انجام مي شود؛ به اين معنا كه هر دستگاه به محض اتصال به شبكه به طور خودكار مي توانديك آدرس را به خود اختصاص دهد كه با منبع در يك دامنه -Range- باشد و آزمايش عدم تكرار به طور خودكار انجام شود.

  در اين پروتكل(آي پي نسخه شش)، فرآيند احراز هويت(IPsec) و شيوه رمز نگاري در سطح بسته استفاده مي شود.

  اين ويژگي به شكلي خودكار فعال است و نيازي به تعريف و اجراي دستي مديران شبكه و مسؤلان امينت شبكه ندارد.

  همچنين در بستر آي پي نسخه شش NAT به كلي حذف شده و نيازي به اجراي سياست هاي سرور و كلاينت نخواهد بود.

  تا كنون مشاهده شده كه NAT يكي از اهداف اصلي هكرها براي نفوذ به سيستم ها است.

  با توجه به مزاياي استفاده از آي پي نسخه شش هم اكنون تلاش هاي بسياري براي گذار از آي پي آدرس نسخه 4 به سمت آي پي نسخه شش در حال انجام است كه بيشتر اين پروژه ها با تلاش بخش هاي مدني و خصوصي انجام مي گيرد.

  براساس اعلام شركت فناوري اطلاعات هر يك از چهار كشور الجزيره، مصر، كنيا و سنگال، گروه ضربت محلي IPv6 را شكل داده‌اند كه به‌منظور حمايت از آگاهي محلي و تشويق اپراتورهاي شبكه براي اجراي IPv6 تحت كنترل دولت هستند.

  سنگال در حال تصويب يك سياست ملي است كه طي آن تمامي تجهيزات وارداتي شبكه، با IPv6 سازگار بوده و يا از قابليت ارتقاء براي حمايت از IPv6 برخوردار باشند.

  استراتژي اداره‌ي مديريت اطلاعات دولت استراليا (AGIMO)، براي گذار شبكه‌هاي مختلف به سمت IPv6 تا سال 2012، از طرف دولت‌هاي ساير كشورهاي جهان به عنوان يك مدل مورد توجه قرار گرفته است.

  چين در سال 2003 پروژه CNGI را به منظور پيشبرد IPv6 شروع كرد كه در ابتدا بر شبكه‌هاي دانشگاهي تمركز داشت و در سال 2009 به شبكه هاي صنعتي نيز گسترش يافت.

  آن‌ها پيشرفت‌هاي خود را در بازي‌هاي المپيك 2008 در پكن به نمايش گذاشتند. اين پروژه بزرگ‌ترين شبكه IPv6 را در سراسر دنيا تأمين مالي كرده است كه توسط يك ميليون دانش‌آموز استفاده مي‌شود.

  كميسيون اتحاديه اروپا برنامه اقدام خود را براي گذار IPv6 در اروپا در سال 2008 منتشر كرد و در سال 2009 به دنبال آن مطالعاتي درباره روش كار با IPv6 و اندازه‌گيري IPv6 براي استفاده در اينترنت انجام دادند.

  برنامه‌هاي دولت آلمان براي شبكه IPv6 فدرال، كه تمام شهرداري‌هاي آلمان را به يكديگر متصل مي‌كند، هم‌اكنون به عنوان مدلي براي ساير استراتژي‌هاي شبكه دولت است.

  دولت ژاپن نقش بسيار فعالي در همكاري صنعت، از طريق ايجاد گروه ضربت اتمام آدرس‌هاي IPv4 در ژاپن برعهده داشته است.

  از طريق اين نيروي ضربت، مسير هر بخش كليدي در صنعت به وضوح مشخص شده است. بازخورد ثابت اين اقدامات به منظور مشاوره يا جامعه منتشر شده است.

  با توجه به همكاري لبنان با گروه اپراتورهاي شبكه خاورميانه MENOG در سال 2009، شبكه‌هاي لبناني جزو اولين شبكه ها در خاورميانه هستند و قادر به اتصال در شبكه مبادله اينترنت بيروت (Beirut IX) برروي IPv6 هستند.

  دولت آمريكا براي زيرساخت تمامي آژانس‌ها، ضرب‌الاجلي را تا ماه ژوئن 2008 براي استفاده از IPv6 توسط شبكه‌هاي آژانس‌ به منظور ارتباط با زيرساخت تعيين كرده بود، سپس اين دولت در ماه دسامبر 2009، به اصلاح قوانين مالكيت فدرال FAR براي توليدات جديد اقدام كرد كه طي آن تمامي توليدات ملزم به تطابق با IPv6 هستند.

  در حالي كه در در كشورهاي پيشرفته به ازاي هر نفر يك آدرس IP معتبر اختصاص يافته و هركس مي‌تواند به‌طور همزمان به اينترنت متصل باشد در كشور تعداد آي پي هاي معتبر از هفت ميليون آدرس تجاوز نمي كند.

  و اين تعداد كم آي پي آدرس ها معضلات بسياري براي كشور به وجود آورده است.

  به گفته مدير عامل شركت فناوري اطلاعات ايران، با برنامه ريزي هاي انجام شده طرح مقدماتي گذر به آي پي نسخه شش آغاز شده است.

  در كشور آي پي ادرس ها كه از نسخه 4 آن استفاده مي شود هم اكنون در حال گذار به سمت استفاده از نسخه 6 است.

  به گفته سعيد مهديون آيين نامه ساماندهي آي پي آدرس هاي كشور در كميسيون تنظيم مقررات است و اين پروژه در سال جاري عملياتي خواهد شد.

  مدير عامل شركت فناوري اطلاعات تصريح كرد: با اجراي اين پروژه، شبكه از نظر فني بهترين پاسخ را خواهد داد و همچنين موجب مي شود تا با ثبت آدرس هاي IP با كمبود آدرس مواجه نشويم.

  چندي پيش 'علي اصغر انصاري' با بيان اينكه بر اساس مصوبه كميسيون تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي، شركت فناوري اطلاعات مأمور ايجاد و راه اندازي سامانه آدرسهاي عددي اينترنتي شده است افرود: راه اندازي آزمايشي اين سامانه با موفقيت انجام شده و طي چند ماه آينده به طور رسمي به بهره برداري خواهد رسيد.

  انصاري خاطرنشان كرد: با راه اندازي اين سامانه، شركتهايي كه از ثبت كنندگان منطقه اي (RIPE) آدرس عددي اينترنتي دريافت مي كنند بايد طبق فرم تعريف شده، اطلاعات مورد نياز تمام IP ها را ارسال كنند.

  معاون توسعه و مديريت شبكه شركت فناوري اطلاعات، با بيان اين مطلب كه اين سامانه با هدف ساماندهي به نابساماني هاي موجود در بحث مديريت اين حوزه راه اندازي شده است، تصريح كرد: برخي از جرايم اينترنتي در فضاي سايبر به واسطه اين نابساماني ها صورت مي گيرد.

  وي خاطر نشان كرد: با راه اندازي اين سامانه، شركت هايي كه از ثبت كنندگان منطقه اي (RIPE) آدرس عددي اينترنتي دريافت مي كنند مي بايست طبق فرم تعريف شده، اطلاعات مورد نياز تمام IP ها را ارسال كنند.

  منبع :خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا)

  
  
back
طراحي شده توسط مرکز خدمات کامپيوتري دفتر برنامه ريزي و تاليف کتب درسي