ابزاري براي كمك به تولیدات علمی : مترجم فارسي گوگل ( ترجمه ماشيني )
 

 

برای دیدن تصویر بزرگتر بر روی آن کلیک کنید.

  بعد از سالیان سال، ، زبان شیرین فارسی نیز به جمع زبان های مترجم گوگل اضافه شد. از این به بعد می توانید وب سایت های مورد علاقه خود به زبان های دیگر دنیا را به زبان مادری نیز مشاهده نمایید.

  علاوه بر مزیت ترجمه صفحات وب، می توان برای ترجمه لغات، جملات و متون مختلف از دیگر زبان های زنده دنیا به زبان فارسی و برعکس، از این مترجم استفاده نمود. البته ناگفته نماند که نتایج حاصل از ترجمه این موتور ترجمه هنوز نیازمند ویرایش و اصلاح به دست توانای کاربران فارسی زبان است.

   نحوه استفاده از Google translate :

  با ورود به صفحه خانگی گوگل در زبان انگلیسی، لینکی به نام language tools مشاهده خواهید نمود. با کلیک بر روی لینک مورد نظر وارد صفحه ای می شوید که در بالای صفحه کلیدی به نام Translate & search موجود می باشد. بدون وارد کردن عبارت در فیلد های بالایی آن بر روی کلید مورد نظر کلیک نمایید تا وارد صفحه Google translate شوید.

  در قسمت بالایی صفحه زبانه هایی از قبیل:

   Home, Text & Web, Translated search, Tools مشاهده می كنيد كه فعلا فقط در زبانه Text & Web زبان فارسی فعال شده است. با انتخاب اين زبانه وارد صفحه ای می شوید که شامل قسمت های زیر است:

  1. فیلد متنی:

  آدرس URL صفحه مورد نظر و یا متن آماده برای ترجمه باید در این کادر متنی تایپ شود و یا از فایل های دیگر کپی و در این قسمت paste شود.

   2. كادر انتخابی اول (از سمت چپ):

  این كادر انتخابی به منظور انتخاب زبان مبدا مورد نظر در فرایند ترجمه طراحی شده است. با کلیک بر روی مثلت کوچک سمت راست آن فهرست کاملی از زبان های زنده دنیا را مشاهده خواهید نمود که در این میان زبان فارسی نیز با نام Persian ALPHA موجود می باشد.

  3. كادر ا نتخابی دوم (از سمت چپ):

  این كادر به منظور انتخاب زبان مقصد مورد نظر در فرایند ترجمه طراحی شده است که مانند كادر قبلی، زبان مقصد را نیز براحتی می توان انتخاب نمود.

  4.  کلید Translate :

  کلیک بر روی این کلید باعث شروع عملیات ترجمه و اعلام نتایج آن خواهد شد. بدین ترتیب بعد از وارد نمودن آدرس URL یا متن مورد نظر و انجام تنظیمات مربوط به زبان های ترجمه با کلیک بر روی گزینه Translate می توانید در مدت زمان کوتاهی نتایج اعلام شده را مشاهده نمایید و از مطالعه متون به زبان شیرین فارسی لذت ببرید.

   5. کلید swap :

  عملکرد کلید swap زمانی مفید واقع می شود که قصد دارید جای زبان های مبدا و مقصد را جابجا كنيد. این کلید موجب صرفه جویی در زمان شما خواهد داشت.

  با استفاده از این مترجم و بررسي گزینه های مختلف آن می توانید از سایر امکانات آن نیز باخبر شوید.

  http://translate.google.com
  
back
طراحي شده توسط مرکز خدمات کامپيوتري دفتر برنامه ريزي و تاليف کتب درسي