لينوكس
 

 

  لینوکس (Linux) نام یک سیستم عامل رایانه‌ای است که معروف‌ترین مثال نرم‌افزار آزاد و توسعه به روش اُپن‌سورس (متن‌باز) است.

  اگر بخواهیم دقیق باشیم فقط باید هستهٔ لینوکس را لینوکس بنامیم اما به طور معمول این کلمه به سیستم‌عامل‌های یونیکس‌مانندی (یا گنو/لینوکسی) اطلاق می‌شود که بر مبنای هستهٔ لینوکس و کتاب‌خانه‌ها و ابزارهای پروژه‌ گنو ساخته شده‌اند. به مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای بنا شده بر اجزای گفته شده توزیع لینوکس (linux distribution) می‌گویند که به طور معمول شامل ابزارهای توسعه‌ نرم‌افزار، پایگاه‌های داده، سرویس دهنده‌های وب مثل آپاچی، محیط‌های رومیزی مثل گنوم و کی‌دی‌ای و مجموعه‌های اداری مثل اُپن آفیس هستند.

  لینوکس برای استفادهٔ ریزپردازنده‌ها با معماری ۸۰۳۸۶ اینتل طراحی شده بود اما امروزه انواع مختلف معماری‌ها را پشتیبانی می‌کند و در انواع و اقسام وسایل از کامپیوترهای شخصی گرفته تا ابررایانه‌ها و تلفن‌های همراه به کار می‌رود. این سیستم عامل که در ابتدا بیشتر توسط افراد مشتاق توسعه پیدا می‌کرد و به کار گرفته می‌شد توانسته‌است پشتیبانی شرکت‌های سرشناسی چون آی بی ام و هیولت-پاکارد را به دست آورد و با بسیاری از نسخه‌های خصوصی یونیکس رقابت کند. طرفداران لینوکس و بسیاری از تحلیل‌گران این موفقیت را ناشی از استقلال از فروشنده، کم هزینه بودن پیاده‌سازی، سرعت بالا, امنیت و قابلیت اطمینان آن می‌دانند.

  توزیع‌های لینوکس

  لینوکس تقریباً همیشه یکی از اجزاء یک توزیع لینوکس (Distro) است. توزیع‌های لینوکس توسط افراد، گروه‌های نه چندان متشکل و سازمانهای حرفه‌ای گوناگون ایجاد می‌شوند. این توزیع‌ها شامل تعدادی نرم افزار سیستم و برنامه‌های کاربردی به همراه روالی مشخص برای نصب آنها بر رایانه هستند. توزیع‌ها معمولاً برای منظورهای مختلفی از جمله محلی سازی، پشتیبانی از یک معماری خاص، کاربردهای بلادرنگ (real-time applications) و سامانه‌های توکار (embedded systems) به وجود می‌آیند و بعضی از آن‌ها آگاهانه تنها از نرم افزارهای آزاد استفاده می‌کنند.

  یک توزیع همه-منظورهٔ معمولی شامل هسته لینوکس، کتاب‌خانه‌ها و ابزارهای گنو، پوسته‌های خط فرمان و انبوه بی شماری از نرم افزارهای کاربردی از مجموعه‌های اداری و سیستم پنجره‌ای اِکس گرفته تا مفسرها، ویرایشگرهای متن و ابزارهای علمی است.

  سرور‌های لینوکس

  سرویس Server یا دایمون Daemon به وظیفه‌ای از یک وب سرور اطلاق می‌شود که در توپولوژی یک شبکه برای وظیفه‌ای خاص، نقشی را بر عهده می‌گیرد و بهتر بگوییم :«برای وظیفه‌ای خاص ددیکیت Dedicated Server می‌شود. مثلا وقتی شما یک سرور HP خریداری می‌کنید و آن را اختصاص به وب سرور می‌دهید و می‌گوئید:»سروری برای سایت‌های وب راه اندازی کردم."

  لیست نمونه‌های سرویس‌ها و پکیج‌های مختلف با اهداف مختلف به شرح زیر است:

    اسکوئید = پروکسی-کش Proxy-Cache سرور لینوکس می‌باشد SQUID
    بایند = دی.ان.اس DNS سرور لینوکس می‌باشد BIND
    آپاچی = وب سرور Web لینوکس می‌باشد APACHE

  و بسیاری از سرویس‌های دیگر مورد نیاز شما به عنوان «مدیر اجرایی شبکه و امنیت» که می‌توانید از این پکیج‌ها استفاده کنید. در ضمن بدانید بر پایهٔ سیستم عامل لینوکس می‌توان از دیگر ابزار فایروال به نام Smoothwall Firewall نیز نام برد که براحتی نصب شده و پیکربندی می‌شود این سیستم عامل به صورت خودکار برای این سرویس نصب شده و نیازی به نصب پکیج مجزا ندارد و شبکهٔ شما را از لحاظ دیوارهٔ آتش به بقیهٔ محصولات بی نیاز می‌کند.

  سرویس‌های دیگری نظیر vpn ftp apache php MySql sftp vsftp mail هم وجود دارند که در لینوکس سرور‌ها نصب می‌شوند.

  چرا Linux ؟

  1. لینوکس یک نرم افزار رایگان قابل دسترس می باشد.
  2. کد منبع لینوکس در دسترس عموم می باشد.
  3. لینوکس در زمینه امنیت بسیار قدرتمند است.زیرا لینوکس از ابتدا برای محیط‌های شبکه‌ای و چند کاربره طراحی شده است.
  4. با استفاده از رابطهاي گرافيكي كاربر مانند GNOME، نسخه هاي لينوكس در بين مردم بسيار گسترش يافته است.
  5. شرکت .Red Hat و Inc سیستم عامل پایه لینوکس را با نرم افزار های دیگر ادغام می کند این مجموعه را distribution یا flavor لینوکس می نامند. لينوكس به خودي خود رايگان بوده و هست. كاري كه شرکت هایی مثل Red Hat انجام می دهند، كامپايل كردن بخش ها و نرم افزارهاي مختلف و ارائه آن بصورت يك فرمت قابل توزيع همانند ساير سيستم عاملها است، تا مردم عادي نيز بتوانند از آن استفاده كنند.

  کاربرد های Linux

  از Red Hat Linux می توان به عنوان یک ابزار میز کار، یک سیستم عامل سرور شبکه و دروازه اینترنت(Gateway)، یک دیواره آتش (Firewall)، پایگاه یک سیستم خاص (مانند یک VCR هوشمند یا یک ربات) و یا حتی به صورت یک سوپر کامپیوتر چند پردازنده ای استفاده کرد.

  ابزار های پر مصرف میز کار :

  در Red Hat نرم افزار های کاربردی مانند برنامه های Open Office برای سهولت کار کاربران قرار داده شده است. مجموعه برنامه های Open Office شامل یک واژه پرداز کامل، صفحه گسترده، برنامه ارائه مطلب، یک برنامه گرافیکی و ابزارهای ساخت صفحات وب می باشد. با نصب Red Hat Linux، مجموعه Open Office نصب شده و نشانه های مربوط به برنامه های ان برای سهولت دستیابی در نوار منو قرار داده می شوند

  مطالب مربوط به چند رسانه ای ها:

   Red Hat Linux برای استفاده شما ابزار های متعدد چند رسانه ای را در یک بسته قرار داده است. به کمک این بسته می توان موسیقی پخش کرد و به طور مستقیم به برنامه های رادیویی اینترنت گوش داد.در لینوکس میتوان صوت و تصویر را از طریق دوربین و دستگاه پخش MP3 به کامپیوتر منتقل کرد.

  خدمات شبکه ای:

  Red Hat Linux به عنوان سرور در یک شبکه نیز به کار می رود.محبوبیت اولیه Linux مدیون ارائه خدمات وب و اشتراک گذاری پرونده ها و چاپگر به طور کامل است.

  استفاده از ابزارها و خدمات شبکه ای

  وب سرور Apache:

   بیشتر سرورهای وب در اینترنت، توسط وب سرور Open Source Apache اداره می شوند. شما می توانید یک وب سرور ساده را با نصب نرم افزار Apache دایر کنید.

  OpenSSH :

   نسخه منبع آزاد secure Shell امکان برقراری یک ارتباط امن در اینترنت را فراهم می سازد. secure Shell به مراتب امن تر از telnet(که در سیستم عامل ویندوز کاربرد دارد) می باشد. تحت OpenSSH می توانید بدون اینکه فرد دیگری قادر به شنیدن مکالمات شما باشد با دیگران ارتباط برقرار کنید.

  VPN :

  (VPN ) Virtual Private Network ارتباطات در یک شبکه نا امن، مثل اینترنت را در ساخت شبکه های شخصی، رمز نویسی می کند.

  دیواره های آتشین (Firewalls):

   برای دور نگه داشتن نفوذ گران، Red Hat Linux با ارائه ابزار های حفاظتی به شما امکان می هد تا بتوانید یک دیواره آتشین برای سیستم خود بسازید.از لحاظ اعمال این دیواره آتشین، Red Hat Linux از انعطاف پذیری کاملی بر خوردار است.

  
  
  
  
  
  منبع:ويكي پديا
  
back
طراحي شده توسط مرکز خدمات کامپيوتري دفتر برنامه ريزي و تاليف کتب درسي