آموزش لینوکس

شماره دوم

 

گرد آوری و تهیه شده : آقای پرویز رسول زاده

  Fedora

  آشنايي با نسخه هاي مختلف لينوكس

 تعداد نسخه هاي لينوكس به قدري زياد است كه نمی توان همه آن ها را توضیح داد.

Red Hat

  پر طرفدارترين distro بوده و آخرين نسخه‌ي آن 10.1 بود. اين نسخه یکی از معروف ترین نسخه های لینوکس است. از اين سيستم شركتهاي بزرگ سخت افزاري نظير IBM، Dell، Hewlett-Packard پيشتيباني مي كنند و به همين خاطر معروف شده است. اين نسخه در سايت www. Redhat.comon clik بصورت رايگان توزيع ميشود.

SuSE

   اين نسخه بيشتر به درد كاربران خانگي و يا ادارات كوچك مي خورد . سايت SuSEon clik از اين نسخه پشتيباني مي كند و مطالب بيشتر در مورد اين نسخه رو مي توانيد از اين سايت دريافت كنيد.

Linux-Mandrake

  اين نسخه جزء آسان ترين نسخه های توزيع شده است و مي تواند بهترين نسخه برای كابران مبتدي باشد. بیشتر كاربران سايتهاي Linux و News Forge از اين نسخه استفاده مي كنند. اين نسخه در اينترنت به صورت رايگان موجود می باشد.

 

Caldera Open Linux

  اين نسخه هم Download مي شود و هم قابل خریداریست. اين نسخه توسط شركت Caldera توزيع شده است. البته اين شركت نسخه هاي ديگري هم توزيع كرده ولي نسخه مذکور بهتر از بقيه است.

 

Turbo Linux

  اين نسخه براي شركتها خوب است و برنامه هاي اضافي كه كار مديريت سيستم ها را در شركت های بزرگ كنترل مي كند را دارد. نمونه هاي زيادي مانند اين نسخه وجود دارد ولي این نسخه بهترين آن ها محسوب مي شود.

Debian GNU/Linux

   در اين نسخه را برنامه نويسان، از سراسر جهان درست كرده اند. اين نسخه خوب طراحي شده و تنها اشكال آن اینست که هيچ كس آن را پيشتيباني نمي كند. البته اين نسخه در سايت Debian عرضه ميشود.

Slackware Linux

  اين نسخه اولين نسخه اي بود كه توزيع شد و نصب آن بسیار مشکل است.برخی از کاربران حرفه ای از این نسخه استفاده می کنند.اين نسخه كمترين طرفدار را دارد و يادگیري آن نیز مشکل است.اما ویژگی های خاص خودش را دارد.از جمله پایداری و کیفیت بالای آن را میتوان نام برد.

Lycoris

   اين نسخه از جمله كامل ترين نسخه های موجود در بازار است.نصب آن آسان بوده و در بیشتر کامپیوتر های خانگی کار می کند .برنامه های بسیاری ضمیمه این نسخه از لینوکس است.

  اما جدید ترین نسخه لینوکس:

Fedora

Fedora

   شركت Red Hat يكي از موسسات شناخته شده در عرصه لينوكس، در يك تغيير استراتژي، از پخش توزيع Red Hat Linux(RHL) دست برداشت و پس از آن فقط به توزيع و عرضه نسخه بهينه شده به نام Red Hat Enterprix Linux پرداخت. اما براي اداي دين به جامعه متن باز، ميراث RHL را به دست پروژه منبع بازي به نام Fodora.us سپرد.
  به اين ترتيب برعكس گذشته، توليد پروژه این شرکت به نام Fedora Linux توسط برنامه نويسان جامعه متن باز به همراه برنامه نويسان Red Hat صورت مي گيرد.
  تاكنون 2 نسخه از Fedora Linux به نامهاي (Fedora Core1 (FC1) ,Fedora Core (FC2 عرضه شده است. شايد همچنان تفاوت چنداني بين FC ها و نسخه قبلي RHL مشاهده نشود، در ذیل به بررسی تفاوت نسخه ها می پردازیم.

بررسي نسخه ها Fedora

FC1

  به عنوان يك نسخه روميزي FC1 تجربه متوسطي بود. با به همراه داشتن Kernel (هسته سيستم عامل) نسخه 4/2، واسط كاربر مدير پنجره 4/2 Gnome، مرورگر وب 4/1 Mozilla، Yum، apt. get براي به روز نگه داشتن سيستم همگام با تغييرات Open Office.org , 1.1.0 براي كارهاي اداري معمول FC1، تفاوت چنداني با RHL9.0 نشان نمي داد. جز آن كه اولا ديگر نيازي به خريد يك اشتراك از شركت Red Hat براي به روز نگه داشتن سيستم نبود، چون Yum خود به راحتي اين كار را انجام مي داد. ثانیا نسخه كرنل و نرم افزارها پیشزفت کرده بود، اما از نظر پايداري، برخي از كاربران نظر چندان جالبي نسبت به پايداري FCI ندارند.
  به هر حال، با اين كه اين نخستين نسخه جديد بود، باز هم نبايد قياسهاي درجه بندي را چندان دست بالا گرفت.

FC2

  شايد مهمترين نكته اي كه در ابتداي مواجهه با FC2 نظر را به خود جلب مي كند، نصب بسيار آسان آن است.
  Anaconda، نصب كننده RHL كه در Fedora هم همچنان مورد استفاده است، بهبود فراواني پيدا كرده است. تقسيم بندي ديسك سخت، كه از سوي كاربران به عنوان يك بخش مشكل زا شناخته شده بود، معقول تر و هوشمندتر شده است.
  تنظيمات متفاوت مثل تنظيم ديواره آتش به شكل گيرا انجام مي شود. سرعت نصب نيز بسيار بالاست. FC2 از كرنل نسخه 206 بهره مي برد. همچنين Gnome2/6 به صورت پيش گزيده براي مديريت پنجره ها و به عنوان واسط كاربر نصب مي شود. Nautilus كه مدير فايل قوي و جالبي براي كاربر است. بجز در مواردي، بسيار مناسب عمل مي كند.
  همچنين نرم افزار پيام رسان Gaim0/77 به صورت پيش فرض نصب مي شود. البته با توجه به تغييرات پروتكل هاي پيام رساني مثل Yahoo Messenger، كاربر بايد نسخه جديد Gaim و درايورهاي مرتبط با آن را دريافت و نصب كند.
  براي انجام امور معمول اداري همچون نگارش نامه ها و ايجاد فايل هاي Presentation، مجموعه Open Office.org نسخه1/1/1 همراه با مجموعه FC2 نصب مي شود. FC2 مانند گذشتگانش در پخش فايل هاي چند رسانه اي با مشكل مواجه است. براي مثال نرم افزار Boy Rhythm مي تواند پاسخ گوي نيازهاي صوتي و تصويري باشد، اما كم نيستند افرادي كه استفاده از نرم افزار مشابه Win amp در Linux يعني XMMS (با نصب Plug-Inهاي مربوط به MP3 و ...) را ترجيح مي دهند. به عنوان نكته ای ديگر در رابطه با FC2، مي توان به پشتيباني آن از X86-64، PPC و PPC04 و همچنين Se Linux اشاره كرد.
  مشكل ديگري كه در مورد توزيع هاي لينوكس وجود دارد، پشتيباني آنها از سخت افزارهاي متفاوت است، FC2 نيز هر چند مانند گذشتگانش از پشتيباني درايورهاي خوبي برخوردار است، اما همچنان تا تكميل مجموعه درايورهايش فاصله دارد.

جمع بندي كلي

   فدورا، FC2، براي كاربران عادي به عنوان سيستم عامل روميزي توصيه مي شود. نصب آن راحت و كار با نرم افزارهايش بسيار ساده است. براي سخت افزارها هم، مجموعه نسبتا كاملي از معمول ترين درايورها دارد. اما بهتر است، قبل از نصب از پشتيباني سخت افزارهايي مثل Modem و كارت گرافيكي مخصوص كامپيوتر خود مطمئن شويد.
  یا آیا از Unicode، كه براي ما فارسي زبانان حياتي است، پشتیبانی می کند؟ هر چند پروژه لينوكس فارسي نيز روياهايي براي پشتيباني ساده تر شدن فارسي درسر دارد. مهمتر از همه، اين تنها دومين نسخه از پروژه فدورا است.

منابع

  Linux RedHat 9.1     Authors: Jon Hall & Paul Sery
-1
 Linux for windows NT/2000 Administrators     Authors: Mark Minasi with Dan York & Craig Hunt
-2
 http://www.kitex.ir/ict/weblog.asp
-3
 http://offline.roshd.ir
-4
 http://www.p30net.com
-5
 http://iritn.com
-6
 http://www.forum.persiantools.com
-7

back
طراحی شده توسط مرکز خدمات کامپیوتری دفتر برنامه ریزی و تالیف کتب درسی