اينترنت ماهواره‏اي چطور كار مي‏كند

 

  دسترسي به اينترنت از طريق ماهواره، چنان سرعتي به نقل‏و انتقالات شما مي‏دهد كه باور كردني نيست.
  دسترسي به اينترنت از طريق ماهواره، يك دسترسي بسيار سريع است كه با استفاده از يك آنتن بشقابي مي‏تواند سرعت نقل و انتقالاتِ شما را به 400 كيلوبيت در ثانيه برساند. اين عدد را با 4 يا 5 كيلو‏بيت در ثانيه‏اي كه از طريق دسترسي تلفني با آن مي سوزيد و مي‏سازيد، مقايسه كنيد تا متوجه شويد كه اينترنت ماهواره‏اي، چه موهبتي است!
  اگر فكر مي‏كنيد دست‏تان به يك اينترنتِ پهن‏باند نمي‏رسد، اينترنت ماهواره‏اي مي‏تواند همان راه‏حل نهايي باشد. در واقع اگر بتوانيد از بالاي پشت‏بام منزل يا محل كار‏تان، جنوب آسمان را به خوبي و بدون هيچ مانعي مشاهده كنيد، مي‏توانيد از يك دسترسي ماهواره‏‏اي براي انتقال دادن و پياده كردن فايل‏هاي حجيم چند صد مگابايتي و يا ديدن فيلم‏هاي ويديويي و يا سير و سياحت در اينترنت استفاده كنيد. هرچند اين راه حل از نظر سادگي و ارزان قيمتي به پاي اينترنت ديجيتالي نمي‏رسد، اما براي بعضي‏ها بهترين و تنها راه‏حل محسوب مي‏شود.
  قبل از ورود به بحث اصلي، بايد بدانيد كه:
     مي‏توانيد با سرعت 400 كيلو‏بيت در ثانيه به پياده كردن و يا به اصطلاح دانلود فايل‏ها بپردازيد. تنها براي ارسال يا انتقال دادن نياز به يك مودم آنالوگ خواهيد داشت كه سرعت خيلي پاييني دارد.
     ازطرف ديگر ماهواره‏هاي دو طرفه‏اي نيز وجود دارند كه هم براي ارسال به كار مي‏روند و هم براي دريافت. در نتيجه نياز به مودم آنالوگ از بين مي‏رود و امكان انتقال‏دادن اطلاعات شما را تا سرعت 200 كيلو بيت در ثانيه فراهم مي‏آورد.
  اينترنت ماهواره‏اي دقيقاً مثل تلويزيون‏هاي ماهواره‏اي است: ماهواره‏اي مدام به دور مدار زمين مي‏گردد و در همين حال امواج داده‏اي را به سمت يك آنتن بشقابي كه بالاي پشتِ‏بام‏تان قرار دارد، ارسال مي‏كند. آنتن بشقابي هم داده‏ها را با سرعت 400 كيلو‏بيت در ثانيه يا بيش‏‏تر به يك مودم مخصوص ماهواره‏اي كه به رايانه تان وصل است، مخابره مي‏نمايد.
  حتماً دقت كرده‏ايد كه حرفي در مورد سرعت ارسال به ميان نياورديم. درحال حاضر، سرويس‏هاي ماهواره‏‏اي براي دريافت داده از سمتِ شما به يك مودم آنالوگ احتياج دارند. وقتي تقاضاي بازديد از يك سايت را مي‏دهيد، سرعت انتقال اين درخواست به سرعت مودمِ فعلي شما بستگي خواهد داشت.
  وقتي همه‏ي اين تكه‏ها را كنار هم بگذاريد، طرز كارش به اين ترتيب خواهد بود:
  با استفاده از مودم، شماره تلفن كارگزار اينترنت خود را مي‏گيريد و به آن وصل مي‏شويد. براي بازديد از يك سايت، روي يك لينك كليك مي‏كنيد تا يك سايت ديگر را ببينيد. نرم‏افزاري كه در رايانه تان داريد، يك بسته ي داده‏اي را به تقاضاي‏تان ضميمه مي‏كند. در عوض درخواست كردن مستقيم فايل از ميزبانِ وِب، درخواست‏تان به مركز عملياتِ شبكه‏ي سرويس ماهواره‏اي مي‏رود كه در روي زمين قرار دارد. سپس اين مركز، آن صفحه‏ي وب را درخواست مي‏كند. ميزبانِ وب نيز صفحه‏ي درخواستي را به مركز عمليات شبكه‏ي ماهواره‏اي ارسال مي‏كند، و سپس آن صفحه را به ماهواره مخابره مي‏نمايد تا آن را به سمت آنتن بشقابي شما بفرستد. آنتن بشقابي، صفحه‏ي وب را از طريق مودم ماهواره‏اي به رايانه تان مي‏رساند، و همه‏ي اين ماجرا در عرض كم‏تر از يك ثانيه.
  اشكالات بالقوه
  تمام اين مراحل با تاخير قابل توجه، بين زماني كه كليك مي‏كنيد تا زماني كه داده را دريافت مي‏نماييد، انجام مي شود.
  اين تاخير ناشي از آن است كه تقاضاي‏شما از طريق مودم ابتدا به مركز شبكه‏ي ماهواره‏اي فرستاده مي‏شود، و از آن‏جا به ميزبان وب مي‏رسد. سپس به مركز شبكه‏ي ماهواره‏اي باز مي‏گردد، و آن‏وقت 25000 كيلومتر مسافت را تا ماهواره طي مي‏كند و مجدداً به جانبِ آنتن بشقابي فرود مي‏آيد.
  به همين جهت، نبايد زياد اين تأخيرات را به دل بگيريد!
  اما اگر كاربران ديگري نيز مثل شما به همين سرويس ماهواره‏اي روي آورند، سرعت دسترسي تان كاهش خواهد يافت، زيرا پهناي باند ماهواره بين همه سَرشكن مي‏شود.
  ماهواره فقط يك مقدار مشخص پهناي باند دارد كه مي‏تواند آن را بين متقاضيان تقسيم نمايد. منتها، سيستم‏هاي ماهواره‏اي دوسَره، كه نياز به مودم آنالوگ براي مخابره‏ي زمين به هوا ندارند، پهناي باند بسيار عريض‏تري دارند- پهنايي به وسعت 5/1مگابيت در ثانيه از هوا به زمين، و 200 كيلوبيت در ثانيه از زمين به هوا.
  اينترنت از فضاي بي‏كران
  اينترنتِ هوايي چقدر خرج دارد: براي شروع احتياج به يك رايانه ي پنتيوم، با سيستم عامل ويندوز XP، يك مودم حداقل 6/56 كيلوبيت در ثانيه‏اي، و 128 مگابايت حافظه خواهيد داشت. آنتن بشقابي به يك كابل متصل شده و به مودم ماهواره‏ وصل مي‏شود، سپس از طريق يك كابل USB يا يك كارت PCI به رايانه تان متصل مي‏شود.
  معمولاً براي آنتن بشقابي و مودم يك مبلغ ساليانه بايد پرداخت كنيد. اما برطبق ساعات برخورداري‏تان از اينترنت، هرماه بايد هزينه‏ي اشتراك خود را بپردازيد.
  بهتر است مثل تلويزيون‏هاي ماهواره‏اي، اجازه دهيد كه خودِ فروشنده، تجهيزات آنتن و مودم را نصب و تنظيم نمايد. به محض نصب و تنظيم آنتن بشقابي، نرم‏افزار مربوطه را نصب مي‏كنيد و شركتي كه نمايندگي خدمات ماهواره‏اي را برعهده دارد، متعهد مي‏گردد كه دسترسي شما به اينترنت را فراهم آورد، آن‏هم يا از طريق يك مودم ماهواره‏اي PCI (كه داخل رايانه تان نصب مي‏شود)، يا يك مودم ماهواره‏اي مبتني بر USB.
  در مورد رايانه ‏هاي كيفي بايد از شركت نماينده سؤال كنيد كه آيا براي آن‏ها، مودم كارتي سراغ دارند يا نه، كه احتمالاً جواب‏شان نيز مثبت خواهد بود.
  
  منبع:
  ماهنامه كامپيوتر
  
back
 
طراحي شده توسط مرکز خدمات کامپيوتري دفتر برنامه ريزي و تاليف کتب درسي