كندوكاو در فايروالِ ويندوز XP

 

 

  فايروال ويندوز ايكس‏پي، كه قبلاً به نام «فايروالِ اتصال اينترنت» شناخته مي‏شد، يك نوع سپرحفاظتي است كه روي داده‏هايي كه بين رايانه شما و اينترنت در رفت و آمد است نظارت كرده و محدوديت‏هايي را نيز بر آن‏ها اعمال مي‏نمايد.
  اين فايروال يك ديوار حايل يا يك خاكريز دفاعي بر عليه كساني است كه ممكن است سعي كنند از آن طرف ديوار حايل بدون اجازه و اطلاع شما، به رايانه تان دست پيدا كنند. اگر ويندوز XPشما به سرويس پك2 مزّين شده باشد، فايروالِ آن، خود به‏ خود فعال است.
  براي باز كردنِ فايروال ويندوز
       روي دكمه ي Start كليك كرده و سپس Control Panel را انتخاب كنيد.
      در پانل كنترل، روي Windows Security Center كليك كنيد.
      اكنون روي Windows Firewall كليك كنيد.
  شما به هيچ وجه مجبور نيستيد كه از فايروالِ ويندوز استفاده كنيد- شما مي‏توانيد هر فايروالي را كه دوست داريد، نصب كنيد. شما مي‏توانيد چند فايروال را به اين ترتيب محك بزنيد و سپس در مورد فايروالي كه نيازهاي شما را بهتر از بقيه برآورده مي‏سازد، تصميم بگيريد. اگر فايروال ديگري به غير از فايروال ويندوز انتخاب كرديد، لازم است قبل از نصب كردن آن، فايروالِ ويندوز را از كار بيندازيد.
  فايروالِ ويندوز XPچطور كار مي‏كند؟
  هر وقت كسي در اينترنت يا در يك شبكه سعي نمايد به رايانه ي شما متصل شود ، فايروالِ ويندوز جلوي ورودِ آن را مي‏گيرد. اما اگر برنامه‏اي مانند يك پيغام‏بر فوري را اجرا كرده باشيد كه نيازمند دريافت اطلاعات از جانب اينترنت يا شبكه باشد، فايروال از شما مي‏پرسد كه آيا مي‏خواهيد جلوي اتصال را بگيريد يا خير، يا در واقع آيا اجازه‏ي برقراري تماس را به اومي‏دهيد يا نه!
  در اين شرايط، بايد پنجره‏اي مثل اين را ببينيد:
  اگر گزينه‏ي Unblock را انتخاب كنيد، فايروال ويندوز يك استثناء قايل مي‏گردد تا در آينده وقتي كه آن برنامه نيازمند دريافت اطلاعات بود، ديگر مزاحم شما نشود. در مورد استثنائات بازهم حرف خواهيم زد.
  راهنمايي: هر چند مي‏توانيد در مورد بعضي از اتصالات خاص اينترنتي خود، فايروال ويندوز را از كار بيندازيد، اما انجام اين كار، رايانه شما را در معرضِ خطرات بيشتري قرار مي‏دهد.
  فايروال ويندوز چه قابليت هايي دارد؟
  فايروالِ ويندوز كمك مي‏كند تا جلوي ويروس‏ها و كرم‏هاي رايانه اي را از رسيدن به رايانه تان بگيرد. اما اگر سرويس‏ها و كرم‏هاي رايانه اي از قبل وارد رايانه تان شده باشند، نه قدرت تشخيص آن‏ها را دارد و نه وسيله‏اي براي خنثي كردن‏‏شان. به همين دليل، شما بايد يك نرم‏افزار ويروس‏ياب نيز نصب كرده و آن را همواره به روز در آوريد تا جلوي آسيب رساندنِ ويروس‏ها، و ساير تهديدات ديگر را به رايانه ‏تان بگيريد. در واقع شما بايد مانع از آن شويد كه از رايانه شما براي سرايت ويروس به ديگران استفاده كنند.
  فايروالِ ويندوز براي مسدود كردن يا بازگذاشتن تقاضاهاي خاص اتصال، اجازه‏ي شما را مي‏گيريد، اما نمي‏تواند مانع شما در باز كردن اي‏ميل‏هايي با پيوست‏هاي خطرناك شود. بنابراين پيوستِ اي‏ميل‏هايي كه فرستنده‏ي آن‏ها را نمي‏شناسيد، هرگز نبايد باز كنيد. حتا اگر منبع Emailرا مي‏شناسيد و به آن اطمينان داريد، بازهم بايد نهايت احتياط را به خرج دهيد! اگر كسي كه مي‏شناسيدش، براي‏تان اي‏ميلي بايك پيوست فرستاد، قبل از باز كردن آن، سطر مربوط به موضوع نامه را به دقت نگاه كنيد. اگر سطر مربوط به موضوع نامه را به دقت نگاه كنيد. اگر سطر مربوط به موضوع، نامفهوم و بي سروته به نظر رسيد، قبل از باز كردن آن، موضوع را با فرستنده‏ي نامه در ميان بگذاريد.
   اگر بخواهيد، فايروالِ ويندوز پرونده‏ي سوابق تشكيل مي‏دهد و سابقه‏ي تلاش‏هاي موفق و غير‏موفق در جهت متصل شدن به رايانه تان را در آن ثبت مي‏نمايد. اين پرونده به عنوان وسيله‏ي عيب‏يابي مي‏تواند به دردتان بخورد.
  فايروالِ ويندوز نمي‏تواند جلوي هرز نامه‏ها را هنگام وارد شدن به صندوق پستي‏تان بگيريد. منتها بعضي از برنامه‏هاي Email در اين مورد مي‏توانند به شما كمك كنند. مستندات برنامه‏ي Emailخود را بررسي كنيد تا نحوه‏ي مسدود كردنِ راه اين قبيل نامه‏ها را ياد بگيريد.
  اگر ويندوز XPخود را مجهز به سرويس پك 2 كرده باشيد، به طور خودكار، فايروالِ ويندوز هم فعال شده است. اين به معني آن است كه اكثر برنامه‏ها ديگر نمي‏توانند بدون بررسي با اينترنت ارتباط برقرار كنند، مگر آن كه نسبت به بعضي از اين برنامه‏ها تبعيض قائل شده، و اسم‏شان را در فهرست استثنائات قيد كرده باشيد.
  از آن‏جا كه ماهيت وجودي ديوار حايل، مانع تراشي برسر راه ارتباط رايانه ي شما با اينترنت- و بالعكس- است، ممكن است لازم ببينيد كه در مورد چند برنامه‏ي ديگر نيز استثناء قايل شويد، براي اين منظور بايد در تنظيمات فايلِ ويندوز دست ببريد و اسم آن برنامه‏ها را به فهرست استثنائات اضافه كنيد. به اين ترتيب ان برنامه‎‏ها مي‏توانند از طريق فايروالِ ويندوز با اينترنت ارتباط برقرار نمايند.
  واردشدن به اينترنت ، بدونِ توسل به فايروال ويندوز يا هر نوع فايروال ديگر، استقبال از خطراتي است كه ممكن است به خسارات و صدمات جبران‏ناپذيري ختم شود.
  
  منبع:
  ماهنامه كامپيوتر - شماره 95
  
back
 
طراحي شده توسط مرکز خدمات کامپيوتري دفتر برنامه ريزي و تاليف کتب درسي