پاکسازي سيستم با نرم‌افزار SuperCleaner

نويسنده:سيد فيروز ايازي

  مقدمه:
  آيا تابحال ويندوز خود را شستشو داده‌ايد؟ راه‌حل شما براي رهايي از فايل‌ها و برنامه‌هايي که نمي‌خواهيد چيست؟ آيا مي‌دانيد کلي فايل موقت ( Temporary ) روي سيستم وجود دارد؟ براي گرفتن پاسخ سوال‌هاي فوق ، يکي از برنامه‌هايي که مي‌تواند به شما کمک نمايد برنامه SuperCleaner مي‌باشد که در اين نوشته با آن آشنا مي‌شويد. معمولا مشکلي که اکثر کاربران با آن روبرو هستند کند شدن سرعت ويندوز مدتي پس از نصب آن است که اين مشکل مي‌تواند به دلايل متفاوتي مثل نصب بيش از حد نرم‌افزارها ( مخصوصاAntivirus ها وFirewall ها ) و گاهي به دليل وجود ويروس‌ها و يا تخريب Registry به هر نحوي به وجود آيد. در بسياري از مواقع با uninstall کردن نرم ‌افزارهاي بي استفاده، از بين بردن ويروس ها و در نهايت با استفاده از نرم‌افزارهاي بازسازي Registry، مي‌توان بسياري از اين مشکلات را حل کرد. اما نبايد فراموش کرد عوامل موثر ديگري هم وجود دارد که تاثير بسيار زيادي در کند شدن سرعت ويندوز دارند. يکي از اين عوامل وجود فايل‌هاي Temp يا فايل‌هاي موقت و غيرضروري است که حجم عظيمي از هارد کامپيوتر را اشغال مي‌کنند و مانع استفاده کامل سيستم عامل از هارد مي‌شوند،.ويا پر شدن حافظه توسط نرم‌افزارهاي ويندوز از قبيل Media Player Windows و Internet Explorer که اکثر کاربران با آن درگير هستند. اين نوشته در نظر دارد نرم‌افزار Super Cleaner را معرفي کند که کمک شاياني به حل اينگونه مشکلات مي‌کند.
  البته خود ويندوز هم نرم‌افزاري به نام Disk Cleanup دارد که بعضي از قابليت‌هاي اين نرم‌افزار را داراست، اما قدرت و توانايي آن با Super Cleaner قابل مقايسه نيست. برنامه اي Disk Cleanup ويندوز را مي‌توانيد از مسير زير اجرا کرد .
  Start    All Programs    Accessories    System Tools    Disk Cleanup

  معرفي نرم‌افزار
  Super Cleaner برنامه‌اي است که همه ابزارهاي مورد نياز براي پاک‌سازي هارد ديسک و از بين بردن رد پاها را دارد. اين نرم‌افزار ، شامل يک زباله ياب داخلي است که مي‌تواند هزاران فايل اضافه و زائد را شناسايي و با پاک کردن آنها حجم عظيمي از فضاي هارد ديسک را به شما برگرداند.
  يکي از قسمت هاي برنامه Super Cleaner بخش Internet Privacy است که به شما اين امکان را مي‌دهد رد پاي اينترنتي خودتان را پاک کنيد. به اين معني که تمام فايل‌هاي موقتي اينترنت، کوکي‌ها، آدرس‌هاي تايپ شده و مشاهده شده را به نحو احسن از بين مي‌برد و هيچ نشاني از آنها باقي نمي‌گذارد. اين نرم‌افزار مجهز به Cookie Manager است که به کمک آن مي‌تواند جلوي پاک شدن کوکي‌هاي مفيد که سرعت شما را در اينترنت افزايش مي‌دهند را بگيرد.
  يکي از قابليت‌هاي پرطرفدار اين نرم‌افزار پاک کننده ي منوي Start است؛ که اين قسمت وظيفه ي پاک کردن Shortcut هاي بي مسير است. همچنين اين نرم‌افزار را مي‌توانيد طوري برنامه‌ريزي کنيد که به طور خودکار به پاک سازي امور مشخص بپردازد.
  در ادامه مي‌خواهيم به تشريح اين نرم‌افزار کم حجم اما کاربردي بپردازيم .
  کار با برنامه
  پس از نصب نرم‌افزار و همان طور که در شکل 1 مشاهده مي‌کنيد پنج قسمت اصلي زير را خواهيد ديد:
  1. Garbage Finder
  2. Internet Privacy
  3. Auto Clean
  4. Options
  5. Help
  Garbage Finder به معني آشغال ياب است که اين قسمت خود داراي چهار زيرپنجره اصلي مي‌باشد:
  1. Unneeded Files
  2. Start Menu
  3. internet Favorites
  4. Custom

شکل 1
برای دیدن تصویر بزرگتر بر روی آن کلیک کنید.

  Unneeded Files
  در اين قسمت با زدن کليد Scan نرم‌افزار شروع به پيدا کردن فايل‌هاي اضافي وغير فعال هارد مي‌کند که به ترتيب از درايو‌ C انجام مي‌شود. پس از اتمام عمليات، شاهد فايل‌هاي پيدا شده و اطلاعاتي از قبيل نام ، مسير، سايز، نوع و آخرين تاريخ تغيير فايل هستيد. با زدن کليد Select All و در نهايت با زدن Delete تمام فايل‌هاي پيدا شده پاک مي‌شود. البته قبل از پاک کردن فايل‌ها از شما سوالي جهت اطمينان از پاک کردن پرسيده مي‌شود.
  در همين پنجره ( به شکل 1 دقت کنيد.‌ ) با زدن کليد Options پنجره‌اي باز مي‌شود که شامل قسمت‌هاي زير است:
    Drive To Scan : در اين قسمت مي‌توانيد درايوهاي مورد نظر را جهت Search توسط نرم‌افزار مشخص کنيد.
    General :اين قسمت از دو بخش Object to scan و Other تشكيل شده است. هر بخش خود شامل گزينه‌هايي است که به طور مختصر وظيفه هريک از آنها را شرح مي دهيم. بخش اول Object to scan شامل گزينه هاي زير است:
        با گزينهunneeded and obsolete files ( on selected drive ) مي‌توان تعيين کرد که در درايوهاي انتخابي، به دنبال فايل‌هاي منسوخ شده وغيرضروري بگردد يا نه (حالت پيش فرض گزينه فعال است ).
      گزينه Zero-byte files ( on selected drives) : که با فعال کردن آن مي‌توان تعيين کرد که نرم‌افزار به دنبال فايل‌هاي خالي در درايوهاي مشخص باشد يا نه ( اين گزينه در حالت پيش فرض غير فعال است ) .
      گزينه Windows temporary directory : با فعال بودن آن فايل‌هاي موجود درTemp ويندوز پاکسازي مي‌شود. ( اين گزينه در حالت پيش فرض غير فعال است ).
      گزينه on this computer All users : استفاده از نرم‌افزار را براي تمام userها مهيا مي‌سازد. ( گزينه در حالت پيش فرض غير فعال است ).
      گزينه Leftover printer files (may resolve certain printing problems ) که موجب پاکسازي فايل‌هاي پرينتي بي‌فايده در هارد مي‌شود که به دلايلي با موفقيت پرينت نشده‌اند يا بعد از پرينت شدن در هارد باقي مانده‌اند ( اين گزينه در حالت پيش فرض غير فعال است).
      گزينه Unneeded ScanDisk files : تمام فايل‌هاي ساخته شده حاصل از اسکن هارد را پاک مي‌کند ( گزينه در حالت پيش فرض فعال است ).
      گزينه System memory dumps (NT/2000/XP/2003 only) : موجب پاکسازي فايل‌هاي موقت و بي‌فايده سيستمي در ويندوزهاي ( NT/2000/XP/2003 ) مي‌شود. ( اين گزينه در حالت پيش فرض غير فعال است ).
      در قسمت Other همانطور که در شکل 2 مشاهده مي‌کنيد دو گزينه وجود دارد:
      گزينه Exclude system files : عمليات مورد نظر را بر روي تمامي فايل‌ها بجز فايل‌هاي سيستمي انجام مي‌دهد. ( اين گزينه در حالت پيش فرض فعال است ).
      گزينه Show scan progress : با فعال کردن آن مي‌توانيد شاهد سير پيشرفت مراحل کار باشيد. ( اين گزينه در حالت پيش فرض غير فعال است ).

شکل 2
برای دیدن تصویر بزرگتر بر روی آن کلیک کنید.

  سربرگ File Types :
  در اين قسمت مي‌توان تعيين کرد که نرم‌افزار به دنبال چه فايل‌هايي و با چه خصوصياتي بگردد که خود نرم‌افزار در حالت پيش فرض چند فايل مخرب با پسوندهايشان را مشخص کرده است. مي‌توانيد به اين ليست، پسوند‌هايي را اضافه يا کم کنيد.
  سربرگ Files to Excluded :
  در اين قسمت فايل‌هايي که نمي‌خواهيد به عنوان فايل غير ضروري و بي استفاده شناخته شوند را اضافه مي‌کنيد. ( لازم به ذکر است که اين امکان بيشتر براي برنامه نويسان و تايپيست‌ها است که نرم‌افزار فايل پشتيبان آنها را به عنوان فايل غير ضرروري و غير مفيد تشخيص ندهد ).
  سربرگ Folders to Excluded :
  که همان خصوصيت File to Excluded را داراست با اين تفاوت که در مورد پوشه‌ها اعتبار دارد و اعمال قدرت مي‌کند.
  سربرگ File Removal :
  که در اين قسمت مي‌توان تعيين کرد که با فايل‌هاي پاک شده چگونه برخورد شود )مستقيم وارد Recycle Bin شوند يا فايل‌ها بلافاصله پاک شود و يا اينکه فايل‌هاي پاک شده با نرم‌افزارهاي Recovery قابل بازيافت باشند يا خير(.
  Start Menu :
  پاک کننده ي منوي Start که وظيفه ي آن پاک کردن Shortcut هاي بي مسير و از بين بردن آنها ست. کار با اين قسمت مانند Unneeded Files است .
   Internet Favorites:
  همانطور که از اسم آن پيدا است، بر قسمت Favorites مرورگرهاي وب شما نظارت دارد.
  Custom :
  اين قسمت براي سفارشي کردن يابنده ي فايل‌هاي اضافي تعبيه شده است. بدين صورت که به شما اجازه پاک نمودن فايل‌ها و يا پوشه‌هاي خاصي را توسط برنامه مي‌دهد. اين گزينه تنها براي کاربران حرفه‌اي توصيه مي‌شود زيرا ممکن است اشتباه در تنظيمات باعث شود فايل يا پوشه‌اي مفيد حذف شود. اين برنامه از دو نوع حذف شدن پشتيباني مي‌کند.
  يکي حذف منطقي فايل يا پوشه از کامپيوتر (که توسط برنامه هاي Recovery قابل بازيافت است) و ديگري حذف کامل و فيزيکي فايل را برعهده دارد. با زدن Add در اين قسمت يعني در قسمت Custom شکل 3 ظاهر مي‌شود که داراي سه گزينه است.
    با انتخاب گزينه ي اول مي‌توانيد فايل‌هاي مشخص را پاک کنيد.
    با انتخاب گزينه ي دوم مي‌توانيد به پاک کردن پوشه هاي مشخص بپردازيد.
    با انتخاب گزينه ي سوم که مي‌توانيد فايل‌هاي مشخص در پوشه‌هاي مشخص را کنترل کنيد و در صورت لزوم به پاک کردن فايل‌ها اقدام کنيد.

شکل 3
برای دیدن تصویر بزرگتر بر روی آن کلیک کنید.

   Internet Privacy
  در اين قسمت مي‌توانيد بر تمام مرورگرهاي خود مانند Internet Explorer ،Fire Fox ، Netscape ،Opera و ... نظارت کامل داشته باشيد به اين معني که مي‌توانيد تمام فايل‌هاي موقتي اينترنت، کوکي ها، آدرس‌هاي تايپ شده و مشاهده شده را از بين ببريد.( به شکل 4 دقت نماييد. )
  همانطور که در شکل 4 مشاهده مي‌نماييد با انتخاب قسمت Internet Explorer و زدن تيک‌هاي سمت راست مي‌توانيد موارد تايپ شده در آدرس بار ، فرم‌ها و پسوردها را پاک نمود.

شکل 4
برای دیدن تصویر بزرگتر بر روی آن کلیک کنید.

  Auto Clean
  در اين قسمت مي‌توانيد به طور مستقيم به پاک سازي قسمت‌هاي مختلف ويندوز ، مانند Temporary ، Recycle Bin ، History ، حافظه ي Clipboard ، Start Menu ، فايل‌هاي Search که توسط خود ويندوز ذخيره شده‌اند ، قسمت My Recent Document ، فايل‌هايي که توسط NotePad ايجاد شده‌اند و پاکسازي حافظه Windows Media Player و... بپردازيد.
  همچنين مي‌توانيد بر تمام قسمت‌هاي موتورهاي جستجوي خود مانند فايل‌هاي گرفته شده صفحات باز شده ، کوکي‌‌ها و همچنين بر بسياري از برنامه‌هاي قابل نصب ، نظارت کامل داشته باشيد. تمام اين کارها را نيز مي‌توان به صورت اتوماتيک انجام داد که در قسمتcleanings Schedule automatic همين بخش قابل تنظيم مي‌باشد. ( به شکل 5 دقت نماييد. )

شکل 5
برای دیدن تصویر بزرگتر بر روی آن کلیک کنید.

  Options
  اين بخش خود داراي دو قسمت اصلي Windows Startup و General Option مي‌باشد. ( به شکل 6 دقت نماييد. )

شکل 6
برای دیدن تصویر بزرگتر بر روی آن کلیک کنید.

  در قسمت Windows Startup گزينه هاي زير وجود دارند که به ترتيب عبارتند از:
       گزينه ي اول که تعيين مي‌کند نرم‌افزار در هنگام بالا آمدن ويندوز در قسمت system tray برود ولي نرم‌افزار اجرا نشود.
      در صورت انتخاب گزينه ي دوم ، برنامه با راه اندازي ويندوز ، در System Tray قرار خواهد گرفت و همچنين تمامي تنظيمات تعيين شده در قسمتAutoClean اعمال خواهند شد.
      با انتخاب گزينه ي سوم ، با راه اندازي ويندوز، تنظيمات تعيين شده در قسمتAutoClean اعمال خواهند شد و سپس برنامه SuperCleaner بدون اينکه در قسمت System Tray جاي بگيرد، بسته خواهد شد.
      در آخر گزينه ي چهارم ، که در حالت پيش فرض فعال است و مانع اجراي نرم‌افزار به هنگام راه اندازي ويندوز مي‌شود.
  در قسمت General Option گزينه‌هاي زير وجود دارند که به ترتيب عبارتند از:
      گزينه ي اول ، نرم‌افزار به طور خودکار با سايت سازنده ارتباط برقرار مي‌کند و در صورت وجود ورژن جديد از نرم‌افزار ، آن را به شما اطلاع مي‌دهد.
      گزينه ي دوم تعيين مي‌کند که در صورت بسته شدن نرم‌افزار آن را در System tray محفوظ نگه دارد.
      گزينه ي سوم افکت‌هاي گرافيکي نرم‌افزار را فعال مي‌سازد ( اين گزينه در حالت پيش فرض فعال مي‌باشد. )
      گزينه ي چهارم افکت‌هاي صوتي نرم‌افزار را فعال مي‌کند ( گزينه در حالت پيش فرض فعال مي‌باشد. )
  در قسمت Customize Sound نيز مي‌توانيد حجم صداي افکت‌هاي صوتي را تغيير دهيد.
  Help
  در اين قسمت اطلاعاتي راجع به خود نرم‌افزار ، آدرسWeb site مربوط به آن و اطلاعاتي شامل نسخه نرم‌افزار ارائه شده است.
  سخن پاياني:
  هرچند اين نرم‌افزار داراي قابليت‌هاي زيادي است ولي در اين مقاله بيشتر سعي شده که قسمت‌هاي مهم و کاربردي‌تر آن توضيح داده شود. شناسايي قابليت‌ها و امکانات ديگر اين نرم‌افزار را به عهده خودتان واگذار مي‌کنيم. نسخه ي SuperCleaner2.8 را مي‌توانيد از اينجا دانلود کنيد و براي دانلود crack برنامه اينجا كليك كنيد.
  
  منبع:
  ماهنامه ي رايانه خبر - شماره 23
  
back
 
طراحي شده توسط مرکز خدمات کامپيوتري دفتر برنامه ريزي و تاليف کتب درسي