خنک و بي‌صدا با Silent-Pipe

  مقدمه

  امروزه با بالا رفتن سرعت قطعات کامپيوتر و همچنين پيچيده‌تر شدن آنها ، حرارت قطعات نيز بيشتر از قبل شده است.يکي از قطعاتي که امروزه بسيار دستخوش تغييرات شده پردازنده کارت‌هاي گرافيک و يا همان GPU ها مي‌باشند .

  GPU ها ، همانند پردازنده اصلي سيستم (‌CPU ‌) به دليل ساختار داخلي و سرعت بالايي که دارند که از در دنياي بسيار زيادي را حرارت بالايي توليد مي‌کنند.

  کمپاني‌هاي بزرگ توليد کننده قطعات ، براي کم کردن حرارتي که کارت‌هاي گرافيک توليد مي‌کنند, چاره‌اي جز استفاده از فن‌هاي بزرگ و حجيم ندارند. اما اين فن‌هاي غول‌پيکر علاوه بر اينکه فضاي زيادي را در داخل کيس اشغال مي‌کنند, سر و صداي زيادي را نيز توليد مي‌کنند و باعث مي‌شوند سيستم به منبع توليد صداهاي آزار دهنده تبديل گردد.

  علاوه بر آن تجربه نشان داده که اين خنک کننده‌ها نمي‌توانند به خوبي از عهده خنک کردن قطعه بر آيند اما چاره چيست؟

  شرکت‌هاي مختلف فناوري‌هاي متفاوتي را براي اين منظور توليد و وارد بازارکرده‌اند, از جمله اين فن‌آوري‌ها مي‌توان به خنک سازي با آب و مايعات اشاره کرد .

  البته اين راه حل‌ها اگرچه کارآمد هستند اما علاوه بر گران بودن مراحل اجرايي, فضاي زيادي را اشغال مي‌کنند و نصب آنها نيز به سادگي امکان پذير نيست.

  در اين ميان ، شرکت Gigabyte با عرضه تکنولوژي Silent-Pipe براي اولين بار, با ارائه يک طرح نو توانسته است بدون افزايش هزينه‌ها ، علاوه بر دفع بهتر حرارت روي کارت‌هاي گرافيکي, نياز به استفاده از فن را نيز در آنها از ميان ببرد.

  در تکنولوژي فوق که با نام تکنولوژي Silent-Pipe شناخته مي‌شود, با استفاده از لوله‌هاي حاوي يک مايع حامل حرارت که در يک سيکل بسته قرار گرفته‌اند, مي‌توان حرارت را در سطح وسيع‌تري منتشر نمود.

  با استفاده از اين لوله‌ها مي‌توان دو هيت‌سينک را در هر دو سمت کارت گرافيک قرار داد و با انتقال حرارت به پشت کارت امکان استفاده از جريان هواي خنک ايجاد شده توسط فن CPU و فن سيستم را براي خنک کردن کارت گرافيک بدست آورد.

  اين تکنولوژي به طور موثري باعث خنک شدن کارت گرافيک شده و بدون نياز به فن و به صورت کاملا بي‌صدا, کارت گرافيک را خنک مي‌کند.

شکل 1 : نمونه‌اي از يک کارت گرافيک گيگابايت به همراه تکنولوژي Silent-Pipe II
برای دیدن تصویر بزرگتر بر روی آن کلیک کنید.

شکل 2 : نمايي از پشت کارت گرافيک دارا ي تکنولوژي Silent-Pipe II
برای دیدن تصویر بزرگتر بر روی آن کلیک کنید.

  علاوه بر خنک سازي بدون صدا و موثر, اين تکنولوژي داراي مزاياي ديگري نيز هست.

  براي مثال, در کارت‌هاي گرافيکي قدرتمند که معمولا از هيت‌سينک‌هاي حجيم استفاده مي‌کنند, به دليل اينکه هيت‌سينک در طرف اسلات‌هاي PCI قرار مي‌گيرد، معمولا فضاي يک يا 2 اسلات PCI را مي پوشاند و آنها را غير قابل استفاده مي‌کند. بعلاوه ، حرارت به جاي دفع شدن به ديگر کارت‌ها سرايت خواهد کرد و اثرات نامطلوبي را نيز بر کارکرد آنها باقي خواهد گذاشت.

  اما با استفاده از اين تکنولوژي و انتقال حرارت به پشت کارت مي‌توان هيت‌سينک ( و يا حتي فن ) را در پشت کارت و در قسمتي که باعث بلا استفاده شدن ديگر اسلات ها نمي‌شود نصب نمود و بدون اشغال هيچگونه فضاي اضافي, خنک سازي را به بهترين نحو انجام داد. همچنين به دليل اينکه قسمت اصلي حرارت گير به سمت بالا قرار گرفته است, بخش اعظم حرارت به پشت کارت منتقل شده و اثري بر روي کارت‌هاي مجاور نخواهد داشت.

  نسل بعدي تکنولوژي خنک کننده‌هاي بي‌صدا يا Silent-Pipe II

  نسل جديد تکنولوژي Silent-Pipe شرکت Gigabyte که Silent-Pipe II نام دارد, شامل پيشرفت‌هاي جديدي براي دفع بهتر حرارت بدون نياز به فن و افزايش پايداري سيستم در هنگام اجراي برنامه‌ها و بازي‌هاي پيچيده گرافيکي مي‌باشد.

  اين تکنولوژي با استفاده از يک پنجره پشتي که هواي خارج از کيس را به طرف داخل هدايت مي‌کند مي‌تواند کارت‌هاي گرافيکي را به نحو موثرتري خنک کند. شرکت Gigabyte با شکل دهي دقيق سطوح هيت‌سينک و لوله هاي حامل حرارت توانسته است حداکثر استفاده را از توانايي آنها براي خنک کردن کارت گرافيک ببرد. کارتهايي که از تکنولوژي Silent-Pipe II استفاده مي‌کنند مي‌توانند به راحتي در پيکره‌بندي‌‌هاي دو کارتي (مثلا پيکره بندي SLI يا Cross-Fire) مورد استفاده قرار گيرند.

شکل 3 : در تکنولوژيSilent-Pipe II با استفاده از يک پنجره پشتي ، هواي خارج از کيس به طرف داخل هدايت مي‌شود و از اين طريق کارت‌هاي گرافيکي به نحو موثرتري خنک مي‌شود.همچنين با استفاده از مواد با قابليت انتقال حرارتي بسيار بالا ( درون لوله‌هاي ناقل حرارت) , اين لوله‌ها مي‌توانند حرارت را به نحو بسيار موثرتري جابه جا کرده و به سطح حرارت گيرها منتقل کنند.
برای دیدن تصویر بزرگتر بر روی آن کلیک کنید.

  Gigabyte در تکنولوژيSilent-Pipe II از هيت‌سينک‌هاي مسي استفاده کرده است که تواناي انتقال حرارتي بسيار بالاتري از آلومينيوم دارند و مي‌توانند حتي در هنگام اجراي برنامه‌ها و بازي‌هاي سنگين سه بعدي حرارت را به خوبي منتقل کنند.

شکل 4 : تصوير شماتيک از جريان هوا داخل کيس و استفاده از کارت گرافيک با تکنولوژي Silent-Pipe II
برای دیدن تصویر بزرگتر بر روی آن کلیک کنید.

شکل 5 : مقايسه حرارتي بين استفاده از تکنولوژيSilent-Pipe II و سيستم‌هاي خنک کننده معمولي
برای دیدن تصویر بزرگتر بر روی آن کلیک کنید.
  منبع:ماهنامه رایانه خبر - شماره 26 مهر ماه 85
  
  
back
طراحي شده توسط مرکز خدمات کامپيوتري دفتر برنامه ريزي و تاليف کتب درسي