تهیه کننده: بابك اشتري- امير ياري (چکيده ای از مقاله "گوگل بر فراز تهران‌ ")

  Google Earth چيست و چگونه كار مي‌كند؟

  روزگاری نه چندان دور، براي سفر به جايي كه تا آن زمان نرفته بوديم، بايد زماني را اختصاص مي‌داديم تا نقشه‌اي تهيه كنيم و هنگام رسيدن به مقصد، آن كاغذ بسيار بزرگ و تا شده را باز و به جستجو بر روي آن مي‌پرداختيم. نكته ديگر اين‌كه همه اطلاعات مورد نياز ما الزاما در نقشه ثبت نشده بود. يافتن مسيرهاي صعب‌العبور كوهستاني و يا مسيرهاي گمشده بياباني، گاه مدت‌ها وقت كارشناسان و دست‌اندركاران را مي‌گرفت.

   امروزه نرم‌افزار Google Earth براي استفاده عموم مردم جهان به‌طور رايگان قابل دريافت، نصب و استفاده است. با داونلود و نصب آن ديدن ‌شهر تهران تا اندازه وضوح 300 متر از سطح زمين، كوه‌هاي اطراف تهران با تمام ريزه‌كاري‌ها، خيابان‌ها، پارك‌ها و خلاصه تمام آنچه كه در تهران يافت مي‌شود، امکان پذير است.
  گوگل با يك موتور جستجو شروع شد و در مدتي بسيار كوتاه پله‌هاي ترقي زيادي را طي كرد. فروشگاه اينترنتي، سرويس پست الكترونيكي، عكاسي ديجيتال، جستجوي فايل و امروز، هدفي بزرگ‌تر را نشانه گرفته است. ... كره زمين!
  سرويس رايگان جديد گوگل، تصاوير دقيق نقطه به نقطه كره زمين را تبديل به تصاوير چند بعدي كرده است و بر روي يك مدل سه بعدي در معرض ديد همگان قرار مي‌دهد.
  اين سرويس كه از طريق يك نرم‌افزار قابل داونلود مي‌توان استفاده است، تصاوير همه كوه‌ها، دره‌ها و ساير جزئيات كره زمين را با امكاناتي نظير تغيير زاويه نمايش، بزرگ‌نمايي و عكسبرداري را در اختيار مشتاقان علوم مختلف مربوط به کره زمين قرار مي‌دهد.
   اين نرم‌افزار كه بر اساس يك برنامه جانبي به‌نام Keyhole نوشته شده، با حجم 3/10‌مگابايت، به رايگان اين آدرس قابل دريافت است. كار با آن راحت است و هيچ نكته پيچيده و گيج‌ كننده‌اي ندارد.

  پس از نصب برنامه با يك تصوير بزرگ از كره زمين رو برو مي‌شويد كه در دل سياهي كشهكشان پر از ستاره، در حال گردش است. اگر اهل كنجكاوي در يافتن كليد و منوهاي نرم‌افزارهاي مختلف باشيد، يقين داشته باشيد اولين چيزي كه توجه شما را جلب خواهد كرد، موتور جستجوي زيباي اين نرم‌افزار است كه اصلي‌ترين وجه تمايز اين برنامه با اطلس‌هاي جهان‌نما به‌حساب مي‌آيد.
  كافي است نام محلي را كه مي‌خواهيد مشاهده كنيد، در آن وارد كنيد تا كره زمين بچرخد و دقيقا بر روي آن متمركز شود. در اين هنگام بايد منتظر بمانيد تا تصوير واضح شده را ببينيد. سپس با كليدي كه مخصوص بزرگ نمايی است، تصوير را بزرگ كنيد تا به اندازه مورد نظر دست يابيد. اما توجه داشته باشيد كه نياز به يك خط پرقدرت و پرسرعت اينترنت داريد.
  منظره قابل رويت در هر لحظه‌اي كه تغيير داده شود، مجددا بارگذاري مي‌شود كه اين نكته دليلی براي غير قابل استفاده بودن خطوط كم سرعتي نظير‌ Dialup به حساب مي‌آيد.‌
  يكي از امكانات بسيار عالي Google Earth، امكان مقياس‌بندي فواصل بين نقاط با استفاده از تركيب منابع اطلاعات ارائه شده در نوار ابزار لايه‌هاي آن است. به‌عنوان مثال با يك كليك ساده مي‌توانيد يك نقشه بسازيد كه در آن با استفاده از شبيه‌سازي خطوط مترو و ايستگاه‌هاي آن در سطح شهر، بهترين مسير بين دو نقطه شهر را بيابيد. با استفاده از اين لايه‌ها مي‌توانيد جزئيات را ذره ذره به اين نقشه اضافه كنيد. نزديك‌ترين كافي شاپ، پمپ ‌بنزين يا مسجد را از طريق افزودن لايه‌هاي آن‌ها تخمين بزنيد و نهايتا بهترين راه را براي رسيدن به هريك از آنها از طريق خطوط مترو انتخاب كنيد.
  جالب‌تر اينكه برخي از شهرها امكانات اضافه‌تري را نيز در بر مي‌گيرند. مثلا مي‌توانيد به نقشه ايالت كاليفرنيا لايه ديگري اضافه كنيد كه مراكز زلزله‌خيز و خطوط مرتبط آن‌ها را نيز نمايش مي‌دهند.
   جستجوي محلي، محدود به بخش در حال نمايش از نقشه موجود در نرم‌افزار مي‌شود. اما از آنجا كه مي‌توان اين محدوده را به‌وسيله بزرگ‌نمايي گسترش داد، چندان دچار محدوديت نخواهيد شد. اين محدوده مي‌تواند تا عرض 20 مايل گسترش يابد.‌
  قابليت ديگر Google Earth، امكان افزودن نشانه‌ها يا Place Marks به مكان‌هايي است كه علاقمند هستيد بازهم آنجا را ببينيد. جالب‌تر اين‌كه اين نشانه‌ها را مي‌توانيد از طريق يك بولتن Online، بين ساير كاربران استفاده‌كننده از GE به اشتراك بگذاريد. براي ديدن آدرس‌هاي ديگر نيز مي‌توانيد از اين لینک استفاده كنيد.
  در اين سايت، كتابخانه ی عظيمي از مكان‌هاي طبقه‌بندي شده نيز وجود دارد كه چه براي كاربران Google Earth و چه نرم‌افزار Keyhole قابل استفاده است. به‌عنوان مثال مكان موزه‌هاي معروف شهرهاي جهان و يا دوربين‌هاي مدار بسته شهري از طريق اين كتابخانه قابل جستجو هستند.

  سيستم مورد نياز

  حداقل سخت‌افزار و نرم‌افزار مورد نياز برای اجرای اين برنامه به‌شرح زير است:

  windows 2000, or Xp
  Pentium 3, 500Mhz
  Ram: 128 MB
  Disk space 400 MB
  Network speed: 128Kbits/sec
  3D-capable video card whit 16Mbytes of VRAM
  Screen: 16 bit High Color, 1024*786
  ‌اما گوگل توصيه مي‌كند براي كيفيت مطلوب از سيستمي با مشخصات زير استفاده شود:‌

  Windows XP
  +Pentium4 2.4GHz+ or AMD2400 xp
  Ram: 512MB
  free disk space: 2GB
  Speed: 768 Kbits/sec or better (DSL/Cable) Network
  Video Card with 32MB of VRAM or greater 3D capable
  Screen: 23 bit true Color, 1280*1024
  اين برنامه با سرويس‌پك دو ويندوز XP كاملا سازگار بوده و از دو تكنولوژي DirectX نسخه 9cو‌ OpenGL پشتيباني مي‌كند. به‌عبارتي اگر ويندوز شما DirectX 9c را نداشته باشد، برنامه به شما توصيه مي‌كند كه OpenGL را فعال كرده و يك‌بار برنامه را قطع و مجددا اجرا كنيد.‌
  Google Earth محدوديت‌هاي زيادي هم دارد و بسياري از قابليت‌هاي آن براي كاربران عادي قابل استفاده نيست و يا حداقل براي كار با آن مشكلاتي وجود دارد.
  گوگل چند نسخه قابل خريداري نيز توليد كرده كه عبارتند از Google Earth EC ،‌Google Earth Pro و Google Earth Plus كه مصارف حرفه‌اي و تجاري داشته و هريك امكانات مختلفي را در اختيار كاربر قرار مي‌دهند از جمله مشاهده بسيار نزديك موضوع بر روي زمين و يا تصوير زنده سوژه در حال حركت.
  گوگل در حال بزرگ شدن است و ديگر به حد و اندازه يك شركت نمي‌انديشد. نگاه اين شركت، اكنون به كره زمين معطوف شده است. بايد منتظر ماند و ديد در آينده به كجا خواهد نگريست.
  
  منبع: ماهنامه عصر شبکه -شماره ی 14- مهر ماه 86
  
back
طراحي شده توسط مرکز خدمات کامپيوتري دفتر برنامه ريزي و تاليف کتب درسي